Polityka i Społeczeństwo

Totalna klęska rządu Morawieckiego w kluczowym obszarze. Jednak zabraknie pieniędzy na funkcjonowanie służby zdrowia?

W Prawie i Sprawiedliwości, jak na partię posiadającą rzekomo tak duże zaplecze eksperckie, objawia się dziś niezwykła mizeria programowa. Jeszcze nigdy nie było to widoczne tak jak teraz, gdy PiS zajęte jest gaszeniem kolejnych afer, w które zamieszani są kluczowi urzędnicy nowej, obrzydliwie butnej i bezczelnej kasty władzy. Gdy odbierze się obozowi Zjednoczonej Prawicy możliwość chwalenia się rozdaniem rocznie 50 mld złotych na programy typu Rodzina 500+, trzynasta emerytura czy 300+, okazuje się że podwładni prezesa Kaczyńskiego niewiele mają Polakom do zaoferowania. Wysokie poparcie społeczne utrzymuje się w dużej mierze dlatego, że Polacy nie rozumieją rzeczywistych kosztów tego rozdawnictwa.

Do tej pory, władzy skutecznie udawało się narzucić narrację, że te pieniądze zawsze były w zasięgu polskiego budżetu, tylko rząd Donalda Tuska zezwalał na bezkarne okradanie państwa z mitycznej kwoty 250 mld złotych, czemu Mateusz Morawiecki, jako minister finansów skutecznie położył tamę. Właśnie okazuje się jednak, że jedyne narzędzie, które faktycznie zostało wprowadzone wyłącznie decyzją posłów Prawa i Sprawiedliwości tj. System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR) całkowicie zawiódł.

Jak donosi “Puls Biznesu”, w Ministerstwie Finansów ustalono, że monitoring objął 13,3 mln kont bankowych firm i osób fizycznych, z czego do grupy wysokiego ryzyka zakwalifikowano 14,6 tys. podmiotów. Zablokowano na 72 godz. 291 rachunków bankowych należących do 77 podmiotów, podejrzewanych o związek z wyłudzeniami VAT. Zajęto na nich jedynie około 38,5 mln zł, co biorąc pod uwagę wciąż olbrzymią skalę wyłudzeń w podatku VAT jest nieprawdopodobną klapą.

“Stwierdzenie, że pomysł był chybiony, byłoby przedwczesne, ale zasadne jest zastanowienie się nad przyczynami takich efektów” – podkreślił cytowany przez gazetę doradca podatkowy Paweł Kaczmarek z firmy Grant Thorton. Sprawę porażki resortu kierowanego w tej chwili przez byłego szefa KAS Mariana Banasia, skomentował też poseł PO Zbigniew Konwiński, który jest też członkiem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

Zdaniem posła opozycji, właśnie nieudolność w zwalczaniu wciąż mocnych mafii podatkowych sprawia, że w budżecie wciąż brakuje pieniędzy na służbę zdrowia czy na leki dla chorych Polaków. Obywatele mogą właśnie na własne oczy zobaczyć, że socjalne programy PiS finansowane są tak naprawdę kosztem sprawnego działania kluczowych obszarów państwa. Dla partii rządzącej liczy się dziś bowiem wyłącznie władza, a nie odpowiedzialne zarządzanie państwem.

Źródło: Puls Biznesu/Forbes
Fot. W. Kompała / KPRM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie