Polityka i Społeczeństwo

To wtedy pojawi się szczepionka na COVID-19? Producenci walczą z czasem i…przepisami

Październik 2021 roku – to najwcześniejszy możliwy termin, kiedy na rynku pojawi się szczepionka na koronawirusa. Europejska Agencja Leków informuje, że procedury jej sprawdzania zostaną skrócone, co – według zapewnień – nie wpłynie na jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Stworzenie szczepionki na COVID-19 to aktualnie jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed współczesną medycyną i naukowcami. Od początku walki z koronawirusem ten temat powraca, czemu zresztą trudno się dziwić. Informacje na jej temat przekazywane przez ekspertów często były sprzeczne, a najczęściej pojawiającym się stwierdzeniem było “nie wiemy kiedy”.

Teraz wreszcie Europejska Agencja Leków (EMA), czyli instytucja sprawująca władzę nad całym rynkiem farmaceutycznym w Unii Europejskiej oświadczyła: Jeżeli producenci do końca roku złożą kompletny wniosek o rejestrację, szczepionka będzie mogła pojawić się po kolejnych 10-15 miesiącach. Ten okres obejmowałby ostateczne zatwierdzenie produktu i wydanie zgody na jego stosowanie. Można zatem przyjąć, że jeśli nie będzie opóźnień, szczepionka mogłaby się pojawić w październiku 2021 roku.

– EMA jest w stałym kontakcie z twórcami szczepionek i zapewnia im szybką poradę oraz wsparcie. Każda obiecująca szczepionka może zatem zostać udostępniona tak szybko, jak to możliwe – mówi Sophie Labbe z biura prasowego Europejskiej Agencji Leków. Kobieta dodała, że walka producentów jest duża, a firmy chcą testować szczepionkę równocześnie na zwierzętach i ludziach, choć jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Europejska Agencja Leków uspokaja, że pomimo przymykania oka na procedury i wyścig producentów, nie pozwoli wypuścić na rynek szczepionki, co do której nie będzie miała pewności, że jest skuteczna i bezpieczna. Każdy producent będzie musiał wykazać się rzetelnymi dowodami naukowymi, które wykażą, że korzyści z zastosowania leku będą większe niż ryzyko jego przyjęcia.

Źródło: money.pl, zdjęcie: angellodeco/Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie