Polityka i Społeczeństwo

To prawdziwy cios dla partii rządzącej. Polacy zabrali głos w kluczowej dla niej kwestii

Kampania wyborcza trwa w najlepsze, zaś ważnym zadaniem mediów jest przedstawianie obywatelom programów partii politycznych i kolejnych faktów, które pojawiają się w czasie jej trwania. Jak pracę poszczególnych telewizji oceniają Polacy? Postanowił to sprawdzić CBOS. O wynikach informuje Radio Zet.

Na tapetę wzięto trzy największe stacje TV. CBOS zapytał ankietowanych, jak oceniają poszczególne telewizje. Okazuje się, że zdecydowanie najlepiej postrzegany jest Polsat. Aż 71 proc. respondentów ma o nim pozytywne zdanie. Z kolei tylko 10 proc. – negatywne.

Na drugim miejscu uplasował się TVN. Tę stację pozytywnie ocenia 63 proc. badanych, źle – 20 proc.

TVP najgorszą telewizją w Polsce?

Co znamienne dla obecnej władzy, najgorzej w badaniu wypadła… telewizja publiczna. Pozytywnie TVP oceniło tylko 56 proc. Polaków. CBOS podkreśla – trochę na siłę – że to jednak nadal połowa badanych. Gorzej wytłumaczyć fakt, że aż 32 proc. uważa, że TVP nie działa najlepiej.

CBOS stwierdził, że:

“TVP najkorzystniej oceniają zwolennicy PiS oraz osoby identyfikujące się z prawicą, natomiast krytykuje przeważająca część potencjalnego elektoratu Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej oraz osób o orientacji lewicowej. Z kolei stacje komercyjne, zwłaszcza TVN, a w znacznie mniejszym stopniu Polsat, są lepiej oceniane przez zwolenników ugrupowań opozycyjnych niż partii rządzącej. Częściej także dobrze wypowiadają się o nich badani o poglądach lewicowych i centrowych niż prawicowych. Ogólnie rzecz biorąc, opinie o Polsacie są najmniej zdeterminowane przez polityczne cechy ankietowanych”.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 12-19 września metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wnioski

Wątpliwe, by CBOS chciał uderzyć w TVP. Wynik ten pokazuje zaś, że telewizję publiczną należy w Polsce mocno zreformować i poprawić jej działanie. Pomysł na to ma opozycja. Pytanie, czy uda się jej teraz wygrać wybory.

TVP bywało już określane tubą propagandową partii rządzących (np. za rządów SLD). Wielu obserwatorów uważa jednak, że od czterech lat zbyt wiele granic zostało już przekroczonych i „jedynka” czy „dwójka” przestały być obiektywne pod jakimkolwiek kątem. W ten sposób media nie są publiczne, a polityczne. Czy po 13 października się to zmieni?

 Źródło: Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie