Polityka i Społeczeństwo

To oni – wierny duet doradców Kaczyńskiego. Aferzyści będą pomagać Dudzie w kampanii

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk – to ich głos jest jednym z najważniejszych podczas kierowania kampanią Andrzej Dudy. Duet doradców to byli właściciele firmy Solvere, z którą wiązała się afera za poprzedniej kadencji PiS.

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk wrócili do łask Jarosława Kaczyńskiego. To prezes PiS – rzecz jasna – wyraził osobiście zgodę na ich zaangażowanie w kampanię Andrzej Dudy. Plakwicz i Matczuk to ludzie sprawdzeni przez PiS.

Byli doradcami Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, są wieloletnimi członkami sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Jednak ciągnie się za nimi pewna afera.

Chodzi o aferę Solvere – firmę, której byli właścicielami. Jak donosiły media, Matczuk i Plakwicz po odejściu z KPRM przygotowywali na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej kampanię billboardową “Sprawiedliwe sądy”. Całą akcją zajęła się ich spółka, a na samej kampanii mieli zarobić ponad milion złotych.

Gdy o sprawie zrobiło się głośno (istniało podejrzenie, że oboje złamali ustawę antykorupcyjną), zakończyła się ich współpraca z Beatą Szydło. Matczuk i Plakwicz pod lupę wzięło CBA i prokuratura, jednak – koniec końców – śledczy umorzyli postępowanie.

I już w 2019 roku kampanijny duet znów zaczął pojawiać się na Nowogrodzkiej. Efektem ich działań była m.in kampania “Polska sercem Eurupy”, konwencja PiS w podwarszawskich Szeligach dbałość o PR-owe szczegóły. Strategia PiS na jesienne wybory do Sejmu? To także ich zasługa, choć Kaczyński musiał im zapamiętać obietnice o zwycięstwie jego partii z 50% poparciem. Co z tego wyszło – wszyscy wiemy.

Pomoc Kaczyńskiemu przy kolejnej kampanii musi być opłacalna. Plakwicz, by się w nią włączyć, zrezygnowała z funkcji dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, podległego pod Ministerstwo Obrony Narodowej. Nieoficjalnie, po kampanii ma ona znaleźć zatrudnienie w jednym z państwowych banków. Miękkie lądowanie.

Źródło:WP. PL, zdjęcie: praszkiewicz/Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie