To oni rozpatrzą odwołanie PiS od decyzji PKW. Oj, będzie gorąco! „Piłka na biurku ministra”
Nieuznawana izba Sądu Najwyższego będzie rozpatrywała odwołanie PiS od negatywnej decyzji PKW. Rośnie presja na ministra finansów.
Z nieoficjalnych informacji TVP.info wynika, że PKW podejmie decyzję o odrzuceniu sprawozdania wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Partia zapowiedziała już odwołanie się od tej decyzji do Sądu Najwyższego. Sęk w tym, że będzie je rozpatrywała nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych obsadzona przez nominatów poprzedniej władzy.
Rośnie presja na ministra Domańskiego
Jeśli nieuznawana izba SN uzna skargę PiS-u i cofnie decyzję PKW to cała sprawa wyląduje na biurku ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Teoretycznie orzeczenie SN zamyka sprawę, ale wobec podważania statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, ostatnie słowo będzie należało do szefa resortu finansów.
To w jego gestii będzie leżało wciśnięcie enter i zatwierdzenie przelewu subwencji dla PiS lub jej wstrzymanie.
– Nie zazdroszczę mu tej ewentualnej odpowiedzialności – mówi Onetowi jeden z ministrów.
W podobnym tonie całą sprawę komentował prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego, w programie „Fakty po faktach” w TVN24.
– Na pewno jedno wiemy – i to z orzeczeń sądów międzynarodowych, ale także z orzeczeń Sądu Najwyższego – ta izba jest sądem specjalnym, to jest coś przy Sądzie Najwyższym, ale nie ma cech sądu – powiedział, odnosząc się do nieuznawanej izby. – Jest to jakiś organ stworzony przez polityków, zresztą pewnie dla takich sytuacji, żeby sobie stwarzać takie liny asekuracyjne – dodał.
– Gra będzie dalej się toczyć i piłka będzie na biurku ministra finansów albo innych podmiotów, które będą musiały ocenić, co w takiej sytuacji zrobić, kiedy to odwołanie od decyzji PKW nie zostało rozstrzygnięte przez sąd, tylko przez inny organ – wyjaśnił.
Odrzucone sprawozdanie. Pytania do PKW
We wtorek 6 lipca TVP.info poinformowało, że PKW odrzuci sprawozdanie wyborcze komitetu Prawa i Sprawiedliwości. W tej chwili trwa jeszcze gromadzenie dokumentacji przesyłanej z rządowych agend.
Business Insider zapytał w PKW, czego dotyczą pisma wysłane do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) i do NASK. W przypadku NASK chodzi o pięć raportów sporządzonych między 22 września i 10 października 2023 r., czyli tuż przed wyborami. Pisaliśmy o tym tutaj.
Źródło: Onet.pl, TVN24.pl