To ON będzie następcą Franciszka? Ekspert wskazuje największego faworyta konklawe. „Polacy nie mają szans”

Papież Franciszek nie żyje. W ciągu 15-20 dni do Watykanu zjadą się kardynałowie, by wybrać nowego Ojca Świętego. Czy któryś z polskich kardynałów ma szansę, by zostać głową Kościoła?

Papież Franciszek nie żyje

W Poniedziałek Wielkanocny, w wieku 88-lat, zmarł papież Franciszek.

Najdrożsi bracia i siostry, z głęokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca – powiedział w poniedziałkowe przedpołudnie kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

W ostatnich dniach Franciszek uczestniczył w uroczystościach wielkanocnych w Watykanie. W niedzielę przyjął na krótką wizytę wiceprezydenta USA J.D. Vance’a. W południe pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra na błogosławieństwo Urbi et Orbi. Następnie wsiadł do papamobile i objechał plac św. Piotra, pozdrawiając wiernych. Jak się okazuje, ostatni raz.

14 lutego ciężko chory Franciszek trafił do rzymskiej klinice Gemelli. Zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc. Po długiej kuracji, papież opuścił szpital 23 marca. Wydawało się, że pokonał chorobę i zagrożenie minęło.

Watykan gotowy na konklawe?

Nie jest tajemnicą, że papież od dłuższego czasu przygotował Kościół na nowe konklawe.

Dość nieoczekiwanie w grudniu mianował dodatkowych 21 kardynałów, czyli dał wyraźny sygnał, że jest gotów do nowego konklawe. (…)  Przez 12 lat regularnie wymieniał skład kardynałów elektorów, którzy zdecydują o wyborze jego następcy. Dziś wśród tej grupy jest 80 proc. kardynałów, których sam nominował – mówił w rozmowie z Onetem prof. Stanisław Obirek. – Franciszek w pełni świadomie zwiększył tę liczbę do 138 kardynałów, bo chciał, żeby wśród wyborców przeważali zwolennicy jego wizji Kościoła dodał ekspert. Papieżowi nie udało się jednak przeforsować swojej wizji nowej formuły konklawe.

Chciał, aby w konklawe 25 proc. głosów przypadło świeckim i innym duchownym, na przykład księżom i zakonnikom. Pozostałe 75 proc. głosów przypadłoby kardynałom z kolegium. Tej reformy nie wyciągnął oficjalnie z szuflady – powiedział w rozmowie z „Faktem” watykanista prof. Arkadiusz Stempin.

Kto następcą?

Ekspert uważa, że obecnie największym faworytem do objęcia tronu Piotrowego jest kard. Pietro Parolin, obecnie Sekretarz Stanu w Watykanie. Włoch uważany jest za kościelnego centrystę.

Stoi mocno schowany za papieżem Franciszkiem, nie wychodzi ani z ego cienia, ani przed szereg. Swoją robotę robi po cichu. Jedną plamą na jego życiorysie jest zaangażowanie w skandal finansowy – ocenił prof. Stempin. Wspomniany skandal to zakup londyńskiej posiadłości za 200 mln dolarów. Wśród innych papabile – faworytów – wymieniani są się m.in. konserwatywny Węgier kard. Peter Erdo, postępowy Włoch Matteo Zuppi czy również postępowy kard. Luis Tagle z Filipin. Sylwetki potencjalnych następców Franciszka przedstawialiśmy w tym miejscu.

A co z kandydatami z Polski? W konklawe aktualnie może wziąć udział czterech Polaków. To Konrad Krajewski, Kazimierz Nycz, Grzegorz Ryś i Stanisław Ryłko. Najwięcej mówiło się o tym pierwszym, papieskim jałmużniku. Był niegdyś wymieniany przez watykanistę Johna L. Allena Jr. w gronie potencjalnych papabile.

Polacy nie mają większych szans – ucina krótko spekulacje prof. Stempim. – Kardynał Krajewski nie ma formatu papieskiego, skupia się na pomocy potrzebującym. Tylko mylnie uważamy, że jako jałmużnik papieski z aktywnością charytatywną, bliską owszem Franciszkowi, może uchodzić za jednego z faworytów – ocenił ekspert. Z kolei metropolita łódzki kard. Ryś jest kardynałem zbyt krótko, by rozważać go w roli poważnego kandydata.

Byłby dobrym papieżem, ulepionym z gliny Franciszka, ale nie ma szans na wybór – skwitował watykanista.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *