Polityka i Społeczeństwo

To on będzie czarnym koniem wyborów prezydenckich? Ten sondaż nie pozostawia złudzeń

Flickr.com/Senat RP
Szymon Hołownia jeszcze otwarcie nie przyznał, że chce kandydować na prezydenta, ale jest już brany pod uwagę w sondażach. Z jakim wynikiem?

Szymon Hołownia jeszcze otwarcie nie przyznał, że chce kandydować na prezydenta, ale jest już brany pod uwagę w sondażach. Z jakim wynikiem?

Znany dziennikarz zakończył właśnie swoją przygodę z programem „Mam talent”. Media informują, że ma nawet przygotowany swój program. Sam prosi dziennikarzy i swoich potencjalnych wyborców o cierpliwość. Może ośmieli go nowy sondaż wyborczy.

Wybory prezydenckie

Na razie pewne jest to, że kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta będzie Andrzej Duda. W szranki stanie też lider PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei PO i Konfederacja zapowiedziały wewnętrzne prawybory. W przypadku tej pierwszej partii jest ogromne prawdopodobieństwo, że wygra je Małgorzata Kidawa-Błońska, która przetarła już dla siebie szlaki w czasie kampanii do Sejmu i Senatu.

W sondażu, jaki przygotował IBRiS dla Wirtualnej Polski, dowiadujemy się, że Szymon Hołownia mógłby w rywalizacji z Andrzejem Dudą w II turze i otrzymać poparcie 28 proc. badanych. To jednak za mało, by wygrać, bowiem obecny prezydent może pochwalić się w badaniu wynikiem aż 48,3 proc. głosów.  „Nie wiem” odpowiedziało aż 23,7 proc. respondentów.

Powtórka z Ukrainy?

Pomysł, by w wyborach prezydenckich wystawić Hołownię, może zaskakiwać. Tyle że jedynie tych, którzy śledzą tylko polską scenę polityczną. Podobny wariant zastosowano z powodzeniem na Ukrainie, gdzie walkę o prezydenturę wygrał przecież Wołodymyr Zełenski, były gwiazdor telewizyjny.

Problem z takim kandydatem może być jednak jeden – brak zaplecza partyjnego, a co za tym idzie struktur w każdym okręgu wyborczym. Taką przeszkodą nie musi się martwić ani Duda ani kandydat PO. Przykład Pawła Kukiza pokazuje, że w takich warunkach można zrobić dobry wynik wyborczy, ale zbyt niski, by wygrać wybory.

Komu zaś Hołownia może zabrać ostatecznie głosy? Ponoć w swojej kampanii ma stawiać na kwestie ekologiczne. Istnieje więc obawa, że podbierze on wyborców opozycji, a nie Zjednoczonej Prawicy, a to może dać zwycięstwo temu drugiemu obozowi.

 Źródło: Wirtualna Polska

Fot. Flickr.com/Senat RP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie