Polityka i Społeczeństwo

To nie koniec walki o właściwy kształt Funduszu Odbudowy. Lewica zaskoczy PiS w Senacie?

Flickr/Lewica Razem

Senat chce wprowadzić do KPO swoje poprawki. Popiera to jeden z liderów Lewicy, Robert Biedroń.

Fundusz Odbudowy i KPO w Senacie

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki chce, by kierowana przez niego izba wyższa wprowadziła swoje poprawki do ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. 

Jeśli Senat wprowadzi poprawki, to ustawa ratyfikacyjna wróci do Sejmu. Nie byłbym szczególnie zdziwiony, patrząc na to, jak walczy ze sobą Zjednoczona Prawica, że niektóre z senackich poprawek mogłyby się ostać.

A potem prezydent dostałby dokument z określonymi warunkami, uchwalonymi przez parlament – powiedział w wywiadzie udzielonym “Rzeczpospolitej”.

Nie podoba się to PiS.

– Ewentualne poprawki godzą nie tylko w nasz interes, ale interes ogólnoeuropejski. Powodzenie całego Funduszu Odbudowy w skali europejskiej! – odpowiedział na te słowa wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Biedroń chce wprowadzenia senackich poprawek

Robert Biedroń był we wtorek gościem programu Moniki Olejnik “Kropka nad i”. On sam jest zwolennikiem zmian w KPO.

Senatorowie zamierzają zaproponować poprawki, trzeba je przedyskutować – stwierdził europoseł. – Jeżeli to będą dobre poprawki, które wzmocnią ten Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy, to trzeba je wprowadzić i trzeba za nimi głosować. Mam nadzieję, że dzisiaj cała opozycja pokaże swoją sprawczość – dodał.

Ponoć senackie poprawki mają dotyczyć przede wszystkim zagwarantowania w konkretnych przepisach, że dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej będą właściwie wydatkowane.

Opozycja ma pewne obawy. Boi się że z realizacją KPO będzie podobnie, jak z Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych, w którym  pomijane są te samorządy, które są poza kontrolą polityków PiS.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie