Polityka i Społeczeństwo

To najlepsza (i jedyna) recepta na pokonanie Kaczyńskiego? Znany ekspert podpowiada opozycji

W rozmowie z NaTemat.pl prof. Antoni Dudek, politolog i historyk, wskazuje, jak PO i inne partie opozycyjne mogą wygrać kolejne wybory. Jego zdaniem kluczem będzie ściślejszy sojusz antyPiS-u.

Jak wygrać z PiS?

Dudek zauważa, że od chwili “oficjalnego powrotu Tuska do polityki krajowej PO odzyskała poparcie z okresu, gdy władzę w tej partii przejmował Grzegorz Schetyna”.

Ekspert widzi jednak jeden duży problem.

– Nie widać też oznak tego, aby Donaldowi Tuskowi z powodzeniem szła budowa szerszego bloku opozycyjnego. Nic nie słychać o rozmowach z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a tym bardziej z Szymonem Hołownią – mówi.

Jego zdaniem bez zjednoczenia opozycji nie ma co myśleć o zwycięstwie nad PiS.

– Dlatego jestem przekonany, iż stworzenie takiego bloku jest głównym celem powrotu Tuska – dodaje.

Podkreśla, że powstanie więcej niż dwóch obozów politycznych po stronie opozycji oznacza pewny sukces Jarosława Kaczyńskiego.

Przy realizacji takiego scenariusza istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że najsłabszy z tych “dodatkowych” bloków nie przekroczy progu wyborczego. A wówczas powtórzy się to, z czy mieliśmy do czynienia w 2015 roku. Lewicy zabrakło w Sejmie, co dało PiS dodatkowe mandaty. Mając niewiele ponad 37 proc poparcia, ekipa Kaczyńskiego dostała samodzielną większość – tłumaczy.

PiS odbija na stałe?

Nie ma jednak też dobrych wieści dla PiS-u. Jego zdaniem odbicie w sondażach partii jest chwilowe.

– PiS oczywiście zyskało na kryzysie migracyjnym, ale potencjał tego tematu powoli się wyczerpie, jeśli Aleksandr Łukaszenka w kolejnych miesiącach nie będzie nasilał tego nacisku na Unię Europejską. A zdaje się, że możliwości białoruskiego reżimu są tu na wyczerpaniu. Proszę zwrócić uwagę, że w sierpniu Mińsk zafundował ten kryzys także na pograniczu z Litwą i Łotwą. Teraz sytuacja w krajach bałtyckich ulega jednak uspokojeniu powiedział.

Jak zauważył, za rogiem czają się i inne problemy: inflacja, konflikt z UE czy czwarta fala COVID-19, które mogą sprawić, że partia Jarosława Kaczyńskiego znów szybko zacznie tracić pod kątem poparcia.

Źródło: NaTemat.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie