To nagranie zaskoczyło internautów, Mentzen wspomina wizytę u „wiejskiej baby”. „Coś tam ponaciskała i…” [WIDEO]

Hitem sieci stało się nagranie, którego bohaterem jest Sławomir Mentzen. Lider Konfederacji opowiada o swojej wizji reformy służby zdrowia. W jego opowieści pojawił się wątek… „wiejskiej baby”, która dzięki ludowej wiedzy „poskładała” uszkodzoną rękę brata polityka.

Konfederacja a służba zdrowia

Konfederacja ma swoją wizję reformy służby zdrowia. Jakiś czas temu głośno zrobiło się o pomyśle tzw. bonu zdrowotnego, który miałby zastąpić obowiązkowe składki na NFZ.

Z tego bonu pacjenci mogliby finansować swoje leczenie, a usługi oferowałyby i konkurowały ze sobą różne instytucje, także prywatne. Jak tłumaczył w rozmowie z „Faktem” Sławomir Mentzen, „chodzi o to, żeby każdy Polak miał do wyboru, gdzie płaci swoją składkę zdrowotną”.

Teraz każdy Polak płaci pod przymusem składki zdrowotne na ubezpieczenie do NFZ-u, chodzi o to, żeby NFZ nie był monopolistą. Jeśli na jakimkolwiek rynku mamy monopolistę, to zawsze wiąże się z wysokimi cenami i niskim poziomem jakości usług, stąd chcemy wpuścić na ten rynek konkurujących z NFZ ubezpieczycieli – mówił lider Konfederacji.

Ale to nie koniec. W nagraniu, które lotem błyskawicy rozeszło się po sieci i robi furorę, Mentzen przedstawia jeszcze jeden pomysł. Polityk uważa, że służba zdrowia nie powinna być regulowana przez państwo – czyli aby wykonywać zawód lekarza, nie powinny być potrzebne żadne uprawnienia.

Sławomir Mentzen opowiada

Na poparcie swojego pomysłu Sławomir Mentzen przytoczył historię z życia. Jak wspomniał, w dzieciństwie jego brat poważnie uszkodził – prawdopodobnie złamał – sobie rękę.

Gdybyśmy byli wtedy w mieście, trafiłby do szpitala, miałby może operację, ręka trafiłaby w gips. Ale moja babcia wzięła go do jakiejś wiejskiej baby, która w tym miasteczku od dziesiątek lat leczyła ręce opowiadał lider Konfederacji. – Ta baba wzięła rękę mojego brata, coś tam ponaciskała i ręka zaczęła działać. Ja nie wiem jak. Czary to na pewno nie były, po prostu ta kobieta, od pokoleń uczona, jedna baba uczyła drugą babę, potrafiła naprawiać ręce – mówił polityk. Potem Mentzen cofnął się jeszcze dalej w przeszłość i wskazał, że „w XI wieku ludzie robili trepanację czaszki”.

Nasza obecna nauka nie potrafi wytłumaczyć, jak oni to zrobili, ale oni to robili. Ten wolny rynek jakoś działał – argumentował Mentzen. Jak dodał, przez wieki obok siebie działały „medycyna uniwersytecka i ludowa”.

Nie wiem, która z nich działała lepiej. Chyba ta ludowa – ocenił Mentzen. – Jestem głęboko przekonany, że gdyby pozwolić leczyć ludzi każdemu, a nie tylko komuś, kto poszedł na uniwersytet, to wielu ludzi byłoby zdrowych, którzy tak to zdrowymi nie są. To odnośnie służby zdrowia – skwitował swoje medyczne rozważania polityk. To co, gdy Konfederacja dorwie się do władzy skończą się kolejki w szpitalach, za to zaczną się kolejki do szeptuchy?

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *