Polityka i Społeczeństwo

To nagranie z Dudą jest hitem sieci. Internauci wytknęli prezydentowi koszmarny błąd [WIDEO]

Prezydent Duda
praszkiewicz / Shutterstock.com

Andrzej Duda znów stał się mimowolnym bohaterem Internetu. Wszystko przez wystąpienie w Stalowej Woli i błąd językowy w prezydenckiej wypowiedzi.

W Stalowej Woli Andrzej Duda tłumaczył, dlaczego podjął decyzję o podpisaniu specustawy zwanej potocznie Lex Izera. Pozwala ona odbierać Lasom Państwowym tereny pod budowę fabryki samochodów elektrycznych. Przepis ten wywołał zaniepokojenie ekologów – zachodzi obawa, że prawo będzie nadużywane i zaszkodzi polskiej przyrodzie.

Prezydent postanowił więc uzasadnić swoją decyzję. I tu pojawił się niefortunny błąd.

Jest jeszcze coś takiego, co się nazywa proporcjonalnością. A mianowicie, w każdej sytuacji trzeba wyważyć dobra – wziąść (sic!) jedno dobro, wziąść (sic!) drugie dobro i ocenić, które z nich ma w danym, konkretnym przypadku ważniejsze znaczenie. Nigdy nie zgodziłbym się na taką regulację ogólną (…), ale tu jest sytuacja szczególna – powiedział prezydent. I to nieszczęsne, nieprzystające głowie państwa „wsiąść” błyskawicznie wyłapali internauci – w sieci pojawiły się ironiczne komentarze, sugerujące, że prezydent wreszcie przemawia w obcych językach. Nie trzeba być bowiem purystą językowym, by dostrzec błąd i wykorzystanie niepoprawnej, niechlujnej formy „wsiąść” zamiast poprawnego „wziąć”. Trzeba pamiętać, że choć to spotykany błąd, to wciąż błąd!

Nade wszystko jednak wziąść ma ciągle opinię formy niepoprawnej, a spotykane jest głównie w mowie (w piśmie razi dużo bardziej) – tłumaczył prof. Mirosław Bańko na łamach poradni językowej PWN.

Błąd językowy to jedno, ale internautom spodobała się też ekspresyjna gestykulacja Dudy, który rozkładał ręce, jakby ważył jakieś niewidzialne rzeczy. Temat podchwycił choćby profil Tygodnika NIE i zaserwował zabawne przeróbki:

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie