Polityka i Społeczeństwo

To może być ostateczny cios dla Kościoła. Jan Paweł II przestanie być świętym?

Jan Paweł II z księdzem Degollado, największym seksualnym pedofilem w Kościele katolickim w XX wieku

Ostatnio Polacy żyją kolejnymi aferami pedofilskimi dot. księży. W tym kontekście pojawiła się też informacja, która może mocno uderzyć w Kościół w naszym kraju. Jan Paweł II może bowiem zostać pozbawiony tytułu “świętego”. Pojawił się pierwszy wniosek o dekanonizację byłego papieża.

Jan Paweł II Nieświęty

Jak podają media, dekanonizacji papieża Polaka domagają się autorki raportu opublikowanego w francuskim dzienniku “Le Monde”.

To – co zaskakujące! – katolickie działaczki, które zarzucają Janowi Pawłowi II “kulturę nadużyć” i przy tym nazywają go “protektorem oprawców”.

W artykule pojawia się wątek wykorzystywania seksualnego zakonnic przez osoby duchowne. Ponoć to wina papieża, który godził się na propagowanie obrazu kobiety będącego odbiciem Matki Bożej, pod czym skrywana jest ponoć dyskryminacja kobiet w Kościele. Do tego Jan Paweł II chronił oprawców, którzy działali w imieniu Kościoła Katolickiego.

“Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię racji Kościoła oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji kobiety, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania teologii ciała, którą głosił on podczas swych środowych katechez” – czytamy w dzienniku “Le Monde”.

Został świętym zbyt szybko

To nie koniec. Amerykańskie media zastanawiają się, czy sam proces kanonizacyjny Jana Pawła II został przeprowadzony we właściwy sposób. O sprawie pisze “New York Times”.

Jan Paweł II został świętym zbyt szybko. Gdyby Kościół poczekał z rozpoczęciem procesu kanonizacyjnego papieża co najmniej 5 lat, a nie kilka dni, prawdopodobnie w ogóle by się on nie rozpoczął – powiedziała gazecie szefowa ośrodka amerykańskiego katolicyzmu na Uniwersytecie Notre Dame Kathleen Cummings.

Z pewnością takie informacje mocno uderzają nie tylko w wizerunek papieża Polaka, ale też całego Kościoła w naszym kraju. Mogą spowodować np. dalszy odpływ wiernych, którzy uczęszczają na msze św.

Źródło: tlen.pl, dziennikzachodni.pl, Le Monde, New York Times

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie