Polityka i Społeczeństwo Wojna

TO może być następny krok Rosji. Ekspert wskazuje granicę polsko-ukraińską

Putin i 13 emerytura

Rosja regularnie rzuca groźby w stronę państw NATO, ale zdaniem łotewskiego eksperta, nie wcieli ona ich w życie. Profesor Andris Spruds ostrzega zaś, że może dojść do pewnych „incydentów” na granicach.

Kreml grozi krajom zachodu od pierwszego dnia wojny. Władimir Putin, Siergiej Ławrow, Dmitrij Pieskow i spółka regularnie przypominają, że Rosja jest mocarstwem atomowym. Państwowe media mówią zaś wprost o „wybuchu III wojny światowej”, a ich eksperci zastanawiają się, ile czasu potrzebuje Rosja, by zniszczyć Wielką Brytanię czy USA.

Łotewski profesor Andris Spruds jest przekonany, że te groźby nie mają pokrycia. Jego zdaniem rosyjski atak na kraje NATO jest obecnie nierealny.

Po pierwsze, Rosja jest dosyć wycieńczona i przeciążona w Ukrainie. Mówimy, że Ukraina nie walczy tylko o siebie, ale o nas wszystkich, bo na niej skupiona jest militarna uwaga Rosji – powiedział łotewski ekspert w rozmowie z PAP. – Co więcej, nie mniej ważne jest to, że NATO jest obecnie bardzo zjednoczone jeśli chodzi o wspieranie państw członkowskich – na poziomie deklaratywnym, jak i praktycznym – dodaje prof. Spruds.

Ekspert nie spodziewa się więc rosyjskiego ataku na kraje NATO, ale nie wyklucza działań destabilizacyjnych, prowokacji na granicach, np. granicy polsko-ukraińskiej, ponieważ to tą drogą na Ukrainę trafia najwięcej wsparcia. Łotysz sugeruje też, że wkrótce może dojąc do wzmocnienia ataków cybernetycznych ze strony Rosji.

Prof. Spruds zauważa też, że kraje graniczące, czy leżące w pobliżu Rosji, muszą przyzwyczaić się do radzenia sobie z „trudnym sąsiadem”.

Pod względem stricte militarnym i bezpieczeństwa Rosja w długiej perspektywie jest strategicznym wyzwaniem, czy nawet można użyć słowa – zagrożeniem – ocenia profesor.

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie