Polityka i Społeczeństwo

To koniec wieloletniego pokoju? Premier dużego, europejskiego kraju zapowiada trzecią wojną światową!

Mateusz Morawiecki zaskakuje. W rozmowie z „Financial Times” padają z jego strony mocne zarzuty w stronę Komisji Europejskiej. Premier mówił o „przystawianiu pistoletu do głowy” i rozpoczęciu „trzeciej wojny światowej”.

Morawiecki o… trzeciej wojnie światowej

Wystąpienie Mateusza Morawieckiego na forum Parlamentu Europejskiego nie zakończyło się sukcesem. Polski premier nikogo nie przekonał do swoich racji.

Oskarżał też Unię Europejską o niesprawiedliwe traktowanie naszego kraju, zarzucił jej też szantaż finansowy.

Wątek finansowy – czyli ewentualne zablokowanie wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy – pojawił się w rozmowie Morawieckiego z „Financial Times”. Polski premier dolał oliwy do ognia, jego wypowiedzi nie można uznać za próbę załagodzenia konfliktu.

Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wodę światową? Jeżeli zaczną trzecią wojnę, zamierzamy bronić naszych praw każdą bronią, jaka jest do naszej dyspozycji – zapewnił Morawiecki. – Czujemy, że podejście jest już dyskryminujące i przypomina dyktat. A jeśli będzie jeszcze gorsze, będziemy musieli przemyśleć strategię – dodał. Morawiecki zaapelował do Brukseli o wycofanie gróźb sankcji prawnych i finansowych.

To byłaby najmądrzejsza rzecz, jaką można zrobić. Wtedy nie rozmawiamy ze sobą z pistoletem przystawionym do głosy. Taka sytuacja wywołuje u nas brak chęci na dalsze działania – wyjaśnił premier.

Premier czeka na pieniądze

Morawiecki zapewnił przy tym, że trwają prace legislacyjne, mające na celu rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej, która została uznana przez TSUE za nielegalną. Premier podkreślił jednak, że nie zatwierdzając polskiego Planu Odbudowy, KE narusza unijne prawo.

Dostaniemy te środki prędzej czy później. Im później, tym mocniejszy będzie dowód, że mamy do czynienia z dyskryminacyjnym traktowaniem i dyktatem ze strony KE – stwierdził szef rządu. – Nie poddamy się, nie zrezygnujemy z suwerenności z powodu tej presji – zapewnił premier Morawiecki.

Reakcja Tuska

Szokujące słowa Morawieckiego nie przeszły bez echa. Zareagował na nie Donald Tusk. Lider PO dosadnie określił wywiad szefa polskiego rządu.

Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada on III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską. W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść – napisał Tusk na Twitterze.

Źródło: Financial Times

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie