Polityka i Społeczeństwo

To koniec Lewicy? Poparcie pikuje, a dzisiaj może dojść do przewrotu

Flickr.com/Lewica Razem

W Nowej Lewicy może dojść do przewrotu, bo podważana jest pozycja Włodzimierza Czarzastego. Sondaże pokazują, że dla całej Lewicy sytuacja zaczyna być zła.

SLD, Wiosna i Partia Razem zawarły dwa lata temu taktyczny sojusz na wybory. Zbudowano koalicję lewicowych ugrupowań i osiągnięto przyzwoity wynik. 12,56 proc. gwarantowało solidną poduszkę bezpieczeństwa i dobry punkt wyjścia na przyszłość. Plany Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga były mocarstwowe, bo Lewica miała pokazać na co ją stać.

Po dwóch latach od wyborów zniknął zapał i chęć działania. Jak to bywa od zarania dziejów po lewej stronie sceny politycznej, pogrążono się w konfliktach. Dzisiaj wynik wyborczy ocierający się o 13 proc. jest już tylko marzeniem.

Nowy sondaż

Pracownia Kantar opublikowała nowy sondaż preferencji wyborczych. Na czele znajduje się Zjednoczona Prawica z wynikiem 30 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, obdarzona zaufaniem przez 23 proc. badanych. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni uzyskując 15 proc. wskazań. Potem zaczyna się dramat Lewicy, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało tylko 5 proc. ankietowanych. Konfederacja także otrzymała 5 proc., PSL-Koalicja Polska – 4 proc.

Nowa Lewica

SLD zostało zlikwidowane, a w jej miejscu powstaje Nowa Lewica, która zostanie stworzona z połączenia SLD z Wiosną Roberta Biedronia. Według informacji medialnych, nie wszystkim członkom dawnego SLD przypadł do gustu plan Czarzastego, aby połączenie odbyło się na równych warunkach. Na to nałożył się jeszcze konflikt w śląskich strukturach. Radni Nowej Lewicy (dawnego SLD) na Śląsku układają się przy głosowaniach z Prawem i Sprawiedliwością. Wspólnie głosowali za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla władz województwa, w tym marszałka Jakuba Chełstowskiego z PiS. Włodzimierz Czarzasty zawiesił w prawach członków partii radną Gabrielę Łacną, radnego Rafała Porca i Marka Balta, szefa województwa.

W partii wybuchła awantura. Działacze byli przekonani, że jak Czarzasty układa się z PiS-em przy głosowaniu nad Funduszem Odbudowy, to “teren” też może wspólnie głosować z partią władzy w “dobrych sprawach”. Parlamentarzyści napisali do Włodzimierza Czarzastego pismo. Piszą w nim o swoim zdumieniu dotyczącym zawieszenia Marka Balta za rzekomą współpracę z PiS-em – Taki zarzut sformułowany przez architekta negocjacji z PiS w sprawie Krajowego Planu Odbudowy zawiera w sobie potężny ładunek komiczny –napisali sygnatariusze. Pod listem podpisała się m.in Joanny Senyszyn, Andrzej Rozenek, Tomasz Trela czy Robert Kwiatkowski.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie