Polityka i Społeczeństwo

To już jest wojna domowa. Kaczyński stracił wpływ na losy Zjednoczonej Prawicy?

Kampania Andrzeja Dudy nie jest tak słaba przez zły dobór ludzi, którzy są za nią odpowiedzialni. Jak sugeruje dzisiejszy “Wprost”, w tle trwa wojna domowa w Zjednoczonej Prawicy.

O tym, że coś dziwnego dzieje się w obozie rządzącym pisaliśmy już dawno. Trudno wyliczyć wszystkie wpadki, pierwsze z brzegu to np. wojna Mariana Banasia i CBA z resztą aparatu władzy czy działania Zbigniewa Ziobry i jego “młodych wilków”, którzy mają chyba apetyt na przejęcie sterów władzy, gdyby Jarosław Kaczyński przeszedł na emeryturę. No i słynny już środkowy palec posłanki Lichockiej. To jednak tylko najbardziej widoczne problemy. Pod pokrywką tego garnka wrze.

Nie ten szef kampanii

Działacze partyjni zastanawiają się, dlaczego na czele kampanii nie stanął europoseł Tomasz Poręba, który był szefem w kilku ostatnich kampaniach i świetnie się sprawdzał na tym stanowisku. Miał być, a go nie ma – powiedział “Wprost” anonimowy polityk.

Na czele kampanii stanął Adam Bielan. Ponoć w strukturach uznano to za “akt rozpaczy”.

Bielan nie miał odgrywać tak ważnej roli w kampanii, bo ma na pieńku ze Zbigniewem Ziobrą, szefem Solidarnej Polski. A według zasady zachowania równowagi, którą od zawsze wyznaje prezes Jarosław Kaczyński, żadna z frakcji nie powinna być wywyższana. Skoro jednak wezwano Bielana, to znaczy, że nie było innego wyjścia – mówi dalej źródło tygodnika.

Usunięty zdolny menadżer

To jednak nie wszystkie tropy sugerujące, że w obozie Zjednoczonej Prawicy trwa konflikt. Ostatnio Michał Krupiński, zdolny menadżer związany z Solidarną Polską, odszedł ze stanowiska prezesa Banku Pekao. Jak spekulują media, to efekt wojny Mateusza Morawieckiego z Ziobrą. Obaj walczą o kontrolę nas spółkami Skarbu Państwa.

Krupiński zerwał się Ziobrze ze smyczy i minister sprawiedliwości osobiście postanowił go utrącić – kulisy sprawy odsłoniła “Wprost” osoba zaznajomiona z sytuacją. – Morawiecki chętnie sobie przypisuje usunięcie Krupińskiego, bo buduje w ten sposób swój wizerunek mocnego premiera, a Ziobro dementuje, bo nie chce, żeby się rozeszło, iż odstrzelił własnego człowieka i to podobno w niezbyt sympatyczny sposób.

Każda władza się zużywa

Klimat w Zjednoczonej Prawicy pokazuje to, że każda władza się zużywa. Dla wyborców PiS-u niepokojące może być to, że podobne problemy dotknęły PO dopiero po dwóch kadencjach. I to też nie w takiej skali, jak to, co dziś obserwujemy w przypadku ugrupowania rządzącego krajem.

Jak to wszystko wpłynie na kampanię Andrzeja Dudy? Nie trudno sobie to dziś wyobrazić. Prawdopodobnie prezydent przegra walkę o reelekcję. Co wtedy zrobi głowa państwa? Prawdopodobne scenariusz opisaliśmy tutaj. Zwłaszcza jeden może bardzo niepokoić Kaczyńskiego…

Źródło: Wprost

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie