Polityka i Społeczeństwo

To już gruba przesada. Podczas pogrzebu ksiądz sugerował żałobnikom, na kogo powinni głosować

Shutterstock

Agitacja wyborcza podczas pogrzebu? To niestety wydarzyło się w Bobach w województwie lubelskim. Żałobnicy usłyszeli kazanie, w którym ksiądz apelował do udziału w wyborach i zasugerował, na jakiego kandydata oddać głos.

O wydarzeniu poinformował „Dziennik Wschodni”. Żałobnicy, którzy 8 lipca przyszli pożegnać swoją bliską zmarłą osobę, poczuli się zniesmaczeni wyborczym wątkiem w kazaniu.

Kiedy to usłyszałem, to się zdenerwowałem.

Nie tylko mnie to zdenerwowało, bo osoba stojąca obok mnie aż zaklęła – relacjonuje w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” jeden z uczestników nabożeństwa żałobnego.

Proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Bobach uznał, że pogrzeb do doskonały moment, by przypomnieć żałobnikom o ich obywatelskich obowiązkach.

W najbliższą niedzielę wybory – rzekł w kazaniu, lecz nie poprzestał na tym niewinnym przypomnieniu. Nawiązał do apelu abpa Marka Jędraszewskiego i zasugerował, jak powinno się zagłosować.

Arcybiskup wystosował taki piękny apel przez internet, żeby ludzie, Polacy, nasi rodacy oddali głos na kandydata, który szanuje boże wartości – stwierdził ksiądz.

Choć sam proboszcz w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” oświadczył, że „na pewno nikogo nie uraził”, żałobnicy są innego zdania. Byli oburzeni wyborczym wątkiem.

Poruszanie takiego tematu na kazaniu jest dla mnie czymś dziwnym. A na pogrzebie to wręcz niestosowne – powiedział „Dziennikowi Wschodniemu” uczestnik nabożeństwa.

Sprawę skomentował ks. Adam Jaszcz, rzecznik lubelskiej kurii.

Nie każde miejsce i czas jest właściwe do poruszania dowolnego tematu. Pogrzeb powinien być wolny od treści niezwiązanych z żałobą, nadzieją paschalną i osobą zmarłego. Jest to kwestia empatii i wyczucia sytuacji – powiedział rzecznik.

Źródło: Dziennik Wschodni

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie