Polityka i Społeczeństwo

To jest prawdziwy powód trzymania ustawy covidowej w zamrażarce? Szokująca hipoteza posłów KO

Screen/ Facebook/ Platforma Obywatelska

Rząd trzyma w zamrażarce ustawę covidową i czeka na nowelizację. Oficjalnie chodzi o pomyłkę posłów PiS podczas głosowania.

Przyznanie dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia wszystkim pracownikom służby zdrowia – brzmiała poprawka Senatu do ustawy covidowej. Obóz rządzący od początku nie zgadzał się na takie rozwiązanie, argumentując to tym, że nie cały personel medyczny stoi na froncie walki w epidemią, więc nie każdemu przysługują dodatkowe pieniądze. Ustawa z Senatu została przesłana do Sejmu, a tam… przegłosowano 100 proc. wynagrodzenia dla całej służby zdrowia.

Oficjalnym powodem wstrzymania publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw jest pomyłka posłów PiS podczas głosowania. Dwa tygodnie temu tak tłumaczył to rzecznik rządu Piotr Müller, mówiąc o “niejasnych poprawkach Senatu” – Senat wprowadził niejasne poprawki do tej ustawy, które niestety przez pomyłkę kilkunastu posłów podczas głosowań sejmowych zostały przyjęte – mówił w Polskim Radiu.

Jednak inną teorię na temat zamrożenia ustawy mają posłowie Koalicji Obywatelskiej. Michał Szczerba i Dariusz Joński od początku epidemii kontrolują Ministerstwo Zdrowia i ujawniają nieprawidłowości. Szpitale tymczasowe są stawianie z wolnej ręki, bez konkursów i przetargów – Chodzi o to, by władza nie musiała ujawniać wydatków poniesionych na budowę szpitali polowych. W ten sposób przepływ milionów złotych będzie poza publiczną kontrolą – mówi Gazecie Wyborczej Michał Szczerba w kontekście wstrzymywanej ustawy.

Ustawa zobowiązuje zamawiającego, by „w terminie 7 dni od dnia udzielenia zamówienia” poinformował o tym w Biuletynie Zamówień Publicznych. Musi podać dane stron umowy, datę i miejsce jej zawarcia, szczegółowo opisać przedmiot umowy i podać cenę (albo cenę maksymalną, jeżeli cena nie jest znana w chwili zamieszczenia ogłoszenia). Oraz wskazać okoliczności uzasadniające udzielenie zamówienia bez zastosowania ustawy Prawo zamówień publicznych – pisze gazeta.

Taki zapis w ustawie wywalczyła opozycja. Jak tłumaczą posłowie, brak publikacji w Dzienniku Ustaw oznacza m.in., że wszystkie wydatki ponoszone teraz na budowę szpitali polowych nie ujrzą światła dziennego – Nawet gdy w końcu ustawa wejdzie w życie, to nie będzie dotyczyła już wydanych pieniędzy. I tego się obawiamy – mówi Michał Szczerba.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie