Polityka i Społeczeństwo

To dlatego Putin chce zaatakować Ukrainę? Brytyjskie MSZ zdobyło szokujące informacje

Gil Corzo/ Shutterstock

Inwazja na Ukrainę i zainstalowanie w Kijowie zaufanego, prorosyjskiego przywódcy – taki ma być plan Władimira Putina. O takim scenariuszu poinformowało brytyjskie MSZ.

W sobotę Brytyjczycy poinformowali, że dotarli do informacji pokazujących, jaki jest rosyjski plan w sprawie Ukrainy. Według scenariusza, jaki poznało brytyjskie MSZ, celem Rosji jest zainstalowanie w Kijowie prorosyjskiego przywódcy i marionetkowego rządu, co oznaczałoby powrót Ukrainy w rosyjską strefę wpływów.

Według brytyjskiego MSZ potencjalnym kandydatem na prorosyjskiego przywódcę Ukrainy jest deputowany Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów.

Rosyjskie służby miały kontaktować się też z innymi ukraińskimi politykami – na liście są  m.in. Serhij Arbuzow, pierwszy wicepremier Ukrainy w latach 2012-2014 i p.o. premier w 2014 r. czy Andrij Klujew, pierwszy wicepremier w latach 2010-2012 i szef sztabu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Rosja musi deeskalować, zakończyć swoje kampanie agresji i dezinformacji oraz podążać ścieżką dyplomacji. Jak Wielka Brytania i nasi partnerzy wielokrotnie powtarzali, jakiekolwiek rosyjskie wtargnięcie militarne na Ukrainę byłoby ogromnym błędem strategicznym o poważnych kosztach – powiedziała szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Informacje brytyjskiego MSZ doczekały się komentarza ze strony USA.

Ten rodzaj spisku jest głęboko niepokojący. Naród ukraiński ma suwerenne prawo do decydowania o własnej przyszłości i jesteśmy po stronie naszych demokratycznie wybranych partnerów na Ukrainie – oświadczyła rzeczniczka amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Emily Horne.

Z kolei Moskwa konsekwentnie odrzuca zarzuty o planowanie agresji na Ukrainę.

Dezinformacja rozpowszechniana przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych to kolejny dowód, że to właśnie NATO, na czele którego stoją Anglosasi, eskaluje napięcia wokół Ukrainy. Wzywamy brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych do zaprzestania prowokacyjnej aktywności, zaprzestania szerzenia bzdur i skoncentrowania się na studiowaniu historii tatarsko-mongolskiego jarzma – oświadczyło rosyjskie MSZ. Głos zabrał też Jewhen Murajew, którego Londyn typuje do roli marionetkowego przywódcy Ukrainy.

Zrobiliście mi wieczór. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydaje się pogubione – skomentował w rozmowie z brytyjskim „Observer”. – To nie jest zbyt logiczne. Mam zakaz wjazdu do Rosji – dodał polityk.

Czytaj także:

A jednak? Zwiększyły się szanse Kaczyńskiego na zawarcie nowej koalicji

Katolicka organizacja cofa środki dla bezdomnych. Nie uwierzycie, z jakiego powodu!

Kaczyński znalazł już następcę Morawieckiego. To ON poprowadzi PiS do zwycięstwa w wyborach?

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie