Gospodarka

To dlatego Polski Ład może przepaść? Eksperci nie mają wątpliwości

Flickr.com/PiS

Czy Polski Ład wejdzie w życie? Jak na razie najwięcej kontrowersji budzi nowy model naliczania składki zdrowotnej. Ta ma być liczona od dochodu i bez możliwości odliczenia od PIT. – Oznacza to zwiększenie obciążeń lepiej zarabiających przedsiębiorców, którzy są na skali, oraz wszystkich płacących podatek liniowy – powiedział rp.pl Marcin Borkowski, doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy.

Polski Ład nie podoba się środowisku biznesowemu

Przedstawiciele środowiska przedsiębiorców nie mają złudzeń. Zmiany uderzą w prowadzących firmy.

Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tej zmianie – mówi rp.pl Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club. – To nic innego jak podwyżka podatków – powiedział temu samemu portalowi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Tyle że nowy sposób wyliczania składki może nie przejść przez Sejm. Dziś klub PiS liczy 230 posłów, ale w tym gronie są członkowie Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina. Choćby ci ostatni mogą nie wesprzeć idei. 

Pomóc z kolei mogą ludzie Pawła Kukiza (tylko czterech posłów). Tylko że domagają się w zamian wdrażania swoich pomysłów programowych np. dot. referendów.

W tej politycznej zupie pływają jeszcze posłowie związani ze Zbigniewem Girzyńskim, a ten ostatni krytykuje nowe pomysły PiS.

Lewica poprze pomysł?

Prawica jest więc w kwestii omawianej tutaj części Polskiego Ładu podzielona. Wiele może zależeć od Lewicy, którą w Sejmie reprezentuje 47 posłów. Ci mogą poprzeć pomysły PiS, ale czekają na ich konkretny kształt.

Przegłosowywanie nowych pomysłów PiS może więc podzielić scenę polityczną na nowe frakcje. Z jednej strony możemy mieć np. KO, PSL, Konfederację i część rozłamowców ze Zjednoczonej Prawicy, a z drugiej PiS i Lewicę. Może w tej ostatniej grupie znajdzie się też Solidarna Polska. Liczenie “szabel” w takiej układance jest trudne, nie mówiąc już o stabilnym rządzeniu krajem.

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie