Gospodarka

To dlatego Polski Ład może przepaść? Eksperci nie mają wątpliwości

Flickr.com/PiS

Czy Polski Ład wejdzie w życie? Jak na razie najwięcej kontrowersji budzi nowy model naliczania składki zdrowotnej. Ta ma być liczona od dochodu i bez możliwości odliczenia od PIT. – Oznacza to zwiększenie obciążeń lepiej zarabiających przedsiębiorców, którzy są na skali, oraz wszystkich płacących podatek liniowy – powiedział rp.pl Marcin Borkowski, doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy.

Polski Ład nie podoba się środowisku biznesowemu

Przedstawiciele środowiska przedsiębiorców nie mają złudzeń. Zmiany uderzą w prowadzących firmy.

Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tej zmianie – mówi rp.pl Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club. – To nic innego jak podwyżka podatków – powiedział temu samemu portalowi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Tyle że nowy sposób wyliczania składki może nie przejść przez Sejm. Dziś klub PiS liczy 230 posłów, ale w tym gronie są członkowie Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina. Choćby ci ostatni mogą nie wesprzeć idei. 

Pomóc z kolei mogą ludzie Pawła Kukiza (tylko czterech posłów). Tylko że domagają się w zamian wdrażania swoich pomysłów programowych np. dot. referendów.

W tej politycznej zupie pływają jeszcze posłowie związani ze Zbigniewem Girzyńskim, a ten ostatni krytykuje nowe pomysły PiS.

Lewica poprze pomysł?

Prawica jest więc w kwestii omawianej tutaj części Polskiego Ładu podzielona. Wiele może zależeć od Lewicy, którą w Sejmie reprezentuje 47 posłów. Ci mogą poprzeć pomysły PiS, ale czekają na ich konkretny kształt.

Przegłosowywanie nowych pomysłów PiS może więc podzielić scenę polityczną na nowe frakcje. Z jednej strony możemy mieć np. KO, PSL, Konfederację i część rozłamowców ze Zjednoczonej Prawicy, a z drugiej PiS i Lewicę. Może w tej ostatniej grupie znajdzie się też Solidarna Polska. Liczenie “szabel” w takiej układance jest trudne, nie mówiąc już o stabilnym rządzeniu krajem.

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie