Polityka i Społeczeństwo

To byłoby prawdziwe trzęsienie ziemi! Nie uwierzycie, co może wkrótce spotkać Tadeusza Rydzyka

Flickr.com/Archidiecezja Krakowska

Prowincjał zakonu redemptorystów zasugerował o. Tadeuszowi Rydzykowi przejście na emeryturę i rezygnację z zarządzania Radiem Maryja. Czy ojciec dyrektor przystanie na tę prośbę?

O sprawie informuje „Polityka”. W tygodniku czytamy, że o.

Janusz Sok, prowincjał zakonu redemptorystów, do którego należy Tadeusz Rydzyk, poprosił ojca dyrektora o złożenie rezygnacji z dyrektorowania Radiem Maryja. Powód? Rydzyk osiągnął już rok temu wiek emerytalny. Wygląda jednak na to, że kontrowersyjnemu redemptoryście nie spieszy się do odpoczynku.

– Na początku był szok. Teraz trwa przeciąganie liny. W sensie kto kogo – cytuje „Polityka” rozmówcę z kręgów kościelnych. Co ciekawe, to Warszawska Prowincja Redemptorystów jest oficjalnie właścicielem Radia Maryja – to do niej należy też koncesja. Ale, jak przypomina tygodnik, Rydzykowi już zdarzało się ignorować zasadę posłuszeństwa, które obowiązują w Kościele. W przeszłości miał ignorować powołany przez prymasa Józefa Glempa zespół biskupów, którego celem była kontrola nad Radiem Maryja.

Trzeba też pamiętać, że Rydzyk, prócz radia, zarządza całym szeregiem różnych podmiotów – Telewizją Trwam, Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, ma swoje sanktuarium i muzea „Pamięć i Tożsamość”. I, co istotne, fundacja Lux Veritatis została powołana przez niego jako osobę prywatną. Kościół nie może mieć więc roszczeń do inicjatyw podjętych przez Rydzyka na bazie fundacji.

Myślę, że to są sprawy wewnętrzne zakonu, które podlegają naciskom zarówno zewnętrznym i wewnętrznym. Wewnętrzne wiążą się z pozycją o. Tadeusza Rydzyka w Kościele i zakonie, zewnętrzne zaś są związane są z polityką – mówi w rozmowie z portalem WirtualneMedia publicysta „Polityki” Adam Szostkiewicz. Jego zdaniem emerytura Rydzyka byłaby „wielkim ciosem w obecną politykę – i kościelną i rządową”.

O. Rydzyk, jak wiadomo, jest dla części episkopatu i duchowieństwa, ale także dla rządzących elit politycznych – twarzą, pewnym znakiem, emblematem. To jest nieprzypadkowe, że liderzy obecnego obozu władzy ostentacyjnie pokazują się na różnych uroczystościach z udziałem Rydzyka – uważa Szostkiewicz.

Źródło: Polityka, WirtualneMedia

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie