Gospodarka

To było do przewidzenia. Tyle AstraZeneca zarobiła na swojej szczepionce

Koronawirus
Shutterstock

AstraZeneca podała właśnie dane dot. przychodów ze sprzedaży ok. 68 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Jak nie trudno się domyślić, produkt okazał się hitem.

AstraZeneca i ok. 300 mln przychodów

Jak poinformowała AstraZeneca, sprzedaż szczepionek przyniosła jej aż 275 mln dol. przychodów. Większość przychodów ze sprzedaży szczepionek pochodziła z Europy: 224 mln dolarów. Kolejne 43 mln dol. to już rynki wschodzące, a tylko 8 mln dol. “reszta świata”.

Przychody firmy wyniosły 7,32 mld dol. w I kwartale 2021 r.

To wzrost o 11 proc. w ujęciu rocznym.

Jak dodał CEO firmy Pascal Soriot, wpływ pandemii COVID-19 na kondycję zarządzanej przez niego spółki ma zostać zredukowany w najbliższym czasie.

Przewidujemy przyspieszenie wydajności w drugiej połowie 2021 r. – wyjaśnił.

Szczepionka, która budzi kontrowersje

Przypomnijmy, że szczepionka AstraZeneca na COVID-19 została zaakceptowana w UE pod koniec stycznia tego roku. Co jednak ważne, produkt wywołał też kontrowersje. Niektórzy twierdzili, że wywołuje skutki uboczne w postaci zakrzepicy. Ostatecznie jednak specyfik został uznany za bezpieczny i nadal to nim jest szczepiona znaczna część ludzi.

Do tego w marcu firma była krytykowana w Europie, m.in. ze względu na niedotrzymanie terminów dostaw. Komisja Europejska podjęła nawet z tego powodu kroki prawne i zrezygnowała z dodatkowych dostaw szczepionek AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Dania zrezygnowała całkowicie ze stosowania preparatu AZ.

Źródło: Business Insider

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie