Gospodarka

To było do przewidzenia. Tyle AstraZeneca zarobiła na swojej szczepionce

Koronawirus
Shutterstock

AstraZeneca podała właśnie dane dot. przychodów ze sprzedaży ok. 68 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Jak nie trudno się domyślić, produkt okazał się hitem.

AstraZeneca i ok. 300 mln przychodów

Jak poinformowała AstraZeneca, sprzedaż szczepionek przyniosła jej aż 275 mln dol. przychodów. Większość przychodów ze sprzedaży szczepionek pochodziła z Europy: 224 mln dolarów. Kolejne 43 mln dol. to już rynki wschodzące, a tylko 8 mln dol. “reszta świata”.

Przychody firmy wyniosły 7,32 mld dol. w I kwartale 2021 r. To wzrost o 11 proc. w ujęciu rocznym.

Jak dodał CEO firmy Pascal Soriot, wpływ pandemii COVID-19 na kondycję zarządzanej przez niego spółki ma zostać zredukowany w najbliższym czasie.

Przewidujemy przyspieszenie wydajności w drugiej połowie 2021 r. – wyjaśnił.

Szczepionka, która budzi kontrowersje

Przypomnijmy, że szczepionka AstraZeneca na COVID-19 została zaakceptowana w UE pod koniec stycznia tego roku. Co jednak ważne, produkt wywołał też kontrowersje. Niektórzy twierdzili, że wywołuje skutki uboczne w postaci zakrzepicy. Ostatecznie jednak specyfik został uznany za bezpieczny i nadal to nim jest szczepiona znaczna część ludzi.

Do tego w marcu firma była krytykowana w Europie, m.in. ze względu na niedotrzymanie terminów dostaw. Komisja Europejska podjęła nawet z tego powodu kroki prawne i zrezygnowała z dodatkowych dostaw szczepionek AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Dania zrezygnowała całkowicie ze stosowania preparatu AZ.

Źródło: Business Insider

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie