Pandemia Polityka i Społeczeństwo

To byłby precedens! Duda odpowie przed sądem za złamanie obietnic wyborczych?

Prawnik z Lublina składa pozew przeciwko Andrzejowi Dudzie? Chodzi o artykuł 919 Kodeksu cywilnego o tzw. przyrzeczeniu publicznym. Mecenas jest zdania, że prezydent, który składał takie przyrzeczenie pięć lat temu, gdy obejmował urząd, złamał je.

Pozew przeciwko Dudzie

Mecenas Hubert Jesipowicz złożył pozew o “ustalenie stosunku prawnego”. Domaga się tego, na co wcześniej nie wpadł żaden obywatel w kontekście konkretnego polityka. Chce, by sąd rozstrzygnął, czy za złamanie przyrzeczenia wyborca może wystąpić wobec Andrzeja Dudy z roszczeniami (np. finansowymi). Prawnik uważa, że tak. Dodaje, że prezydent nie wypełnił swojego zobowiązania, a tym w efekcie “naraził powoda na szkodę”.

– Co mną motywowało przy przygotowywaniu tego pozwu? Mógłbym powiedzieć, że rozczarowanie elitami politycznymi. Natomiast tak naprawdę jest to kwestia dochodzenia swoich własnych praw przeze mnie jako obywatela – mówi Radiu Zet mecenas Jesipowicz. – Korzystam z drogi prawnej, która nie wiąże się z rozstrzyganiem o immunitetach, a być może będzie przetarciem pewnego szlaku – dodaje.

Wie, jak sam twierdzi, że ktoś może uznać, że jego zachowanie to tylko swoisty happening, ale przekonuje, że chodzi mu o merytoryczne rozstrzygnięcie tej kwestii.

Przepis

Przepis Kodeksu cywilnego, o który chodzi, brzmi: “Kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać”.

Prawnik w pozwie zauważa, że to przyrzeczenie zostało wielokrotnie złamane. – Pan Prezydent RP Andrzej Duda przyrzekał wobec Narodu, którego skromną cząstką – jako notoria – jest powód [czyli właśnie Jesipowicz – red.] – napisał dokumencie. Mecenas uważa też, że sam Andrzej Duda – w tej konkretnej sprawie – może zostać uznany za osobę prywatną. Co to oznacza? W praktyce to, że nie obejmuje go immunitet.

Z pewnością nie takiego finały kampanii oczekiwał Duda i jego ludzie.

Źródło: Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie