Polityka i Społeczeństwo

To była wielka ściema Dudy rządu. Fundusz Medyczny to jedna, wielka wydmuszka

Fundusz Medyczny Andrzeja Dudy miał być przykrywką dla 2 mld zł dotacji, przeznaczonej dla publicznych mediów. Jest  jedną wielką wydmuszką.

Geneza Funduszu Medycznego (FM) tkwi w podpisanej przez Andrzeja Dudę decyzji, przyznającej 2 mld zł dotacji mediom publicznym. To wtedy opozycja zestawiła gigantyczną kwotę budżetowej pomocy mediom będącym pod butem Prawa i Sprawiedliwości z leczeniem chorych na raka.

Panie Prezydencie, stracił Pan szansę, żeby oprzytomnieć. Podpisuje Pan ustawy bez namysłu. Wiem jedno, tego podpisu Polacy Panu nie zapomną. 2 mld na kłamstwa TVP, a nie na onkologię – wstyd. – komentowała Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

Fundusz Medyczny to wydmuszka

Ogłoszenie przez Andrzeja Dudę powołania Funduszu Medycznego miało być przykrywką dla wspomnianych 2 mld zł. Prezydent postawił cele przez Funduszem, które miał realizować, czyli leczenie chorób rzadkich, szczególnie u dzieci oraz leczenie za granicą. Jak pisze “Gazeta Wyborcza”, prezydencka inicjatywa zalicza glebę.

Ministerstwo Zdrowia drastycznie okroiło listę drogich terapii, które mają być finansowane przez Fundusz Medyczny. A projekt budżetu na przyszły rok zakłada, że miliardy złotych, które miały pomóc najciężej chorym, znów nie zostaną wykorzystane – informuje dziennik.

FM dostał w tym roku ponad 4 mld zł. Według planu finansowego miał wydać z tego 1,8 mld zł, ale do września wydał tylko 171 mln zł. W przyszłym roku na konta Funduszu także wpłynie 4 mld zł z budżetu. Projekt ustawy budżetowej zakłada jednak, że wydana zostanie tylko połowa tej kwoty.

To oburzające. Jeszcze raz przekonujemy się, że całe to opowiadanie o Funduszu Medycznym i zwiększaniu wydatków na zdrowie to ściema – mówi “Wyborczej” Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich. Według lekarzy z którymi rozmawiała gazeta, FM nie daje żadnych nowych możliwości. Finansuje tylko to, co było już finansowane wcześniej bezpośrednio przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Maile Dworczyka pokazały prawdę o FM

Prezydent Andrzej Duda na każdym kroku podkreśla, że Fundusz Medyczny to jego inicjatywa. Afera mailowa pokazała, że inicjatywa była po stronie rządu. Kancelaria premiera “nagrywała” Dudzie wywiad dla PAP-u, który miał przykryć złe wrażenie, jakie powstało po podpisaniu przez Dudę ustawy umożliwiającej wypłatę PiS-owskim mediom 2 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki napisał do szefa PAP, by “dał jakiegoś sprytnego dziennikarza” i “Narracja jest gotowa tylko trzeba to wszystko ładnie ująć i poprzecinać pytaniami”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie