Gospodarka

To była kolejna ściema? Premier wycofuje się z kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł

Pawel Chmielewski / Shutterstock

Nowy Ład PiS miał być wielką rewolucją podatkową. Miała się znaleźć w nim np. kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. złotych. Ostatnie wypowiedzi czołowych polityków sugerują, że jest ona nieaktualna.

Kwota wolna od podatku jednak niższa

O kwestię kwoty wolnej zapytany został premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie w Polsacie. Przyznał, że kwota ta będzie jednak niższa.

Są różne opcje na stole. 8, 10, 15 tysięcy. Im wyżej, tym są one droższe. Nie mogę powiedzieć, jaka opcja przesądzi, ponieważ nie ma tej decyzji jeszcze. Ta decyzja nie zapadła – zapowiedział premier w “Gościu Wydarzeń”.

Wcześniej radość Polaków, którzy uwierzyli w owe “30 tys. zł”, gasił już minister finansów. Tadeusz Kościński w Programie Pierwszym PR powiedział, że kwota wolna na poziomie 30 tysięcy złotych jest niemożliwa, bo “budżet nie jest z gumy”.

– Zdziwiłbym się, gdyby była na takim poziomie. To jest, jeden z wariantów, jakie przygotowaliśmy. Ale nie stawiałbym najwięcej pieniędzy na taki wariant, raczej – na niższy poziom, na 15-20 tysięcy na ten moment, a dopiero za rok, dwa lata, kiedy wyjdziemy z pandemii, wtedy możemy mieć większe ambicje – powiedział Kościński.

Obecnie kwota wolna od podatku dla większości Polaków waha się na poziomie od 8 tysięcy złotych (w przypadku osób mających 8 tysięcy złotych dochodu) do 3 091 złotych (w przypadku 13 tysięcy złotych dochodu).

Nowy Ład wcale nie taki nowy?

Wiele zaczyna więc sugerować, że Nowy Ład wcale nie będzie taką rewolucją podatkową, na jaką wielu liczyło. Możemy zacząć mieć raczej obawy, że rząd pod przykrywką pięknych haseł o solidarności narodowej będzie chciał wyciągnąć z nas więcej złotówek, niż robił to wcześniej.

Inna sprawa, że program reform miał być już ogłoszony w marcu. Mówi się zaś o nim od grudnia 2020 roku. Data prezentacji jest przenoszona. Oficjalnie z powodu pandemii. Możliwe jednak, że w tle trwa kolejna wojna PiS z jego koalicjantami, którym propozycje Morawieckiego mogły nie przypaść do gustu.

Źródło: Polsat news,

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie