Pandemia Polityka i Społeczeństwo

To będzie zaciekła walka. Różnice w drugiej turze są minimalne [SONDAŻ]

Wybory prezydenckie – Polacy chcą ich przełożenia

Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od wyborów prezydenckich. Ostatnie sondaże pokazują jasno, że do ostatecznego rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura. A w niej może dosłownie liczyć się każdy głos – różnice między poparciem kandydatów są niewielkie.

Pierwsza tura – zyskuje Trzaskowski

Przed kandydatami i ich sztabami trzy tygodnie ciężkiej pracy. Nikt nie może odpuścić nawet na chwilę, ale każdy ruch musi być przemyślany. Jedna najmniejsza pomyłka może kosztować wiele – odpływ cennych głosów. Sondaż, który opublikował portal DoRzeczy.pl, potwierdza, że w drugiej turze o zwycięstwie może zdecydować niewielka ilość głosów. Dlatego tak ważna jest mobilizacja elektoratu.

Sondaż, przeprowadzony dla DoRzeczy przez pracownię Estymator, wskazuje, że znów spada poparcie dla Andrzeja Dudy. W pierwszej turze na urzędującego prezydenta zagłosowałoby 43,1 procent Polaków, lecz to mniej o blisko dwa punkty procentowe w porównaniu do ostatniego badania.

Największy wzrost poparcia zanotował Rafał Trzaskowski. Kampania kandydata KO wreszcie może ruszyć, a w ostatnich dniach widoczna była ogromna mobilizacja jego wyborców przy zbieraniu głosów do list poparcia. Trzaskowski może liczyć na 25,3 procent głosów i jest to więcej o ponad 3 punkty procentowe, niż w ostatnim badaniu. 

Ten trend potwierdza także sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla portalu WP. Tu Rafał Trzaskowski zyskuje 3,4 pkt procentowe, a jego poparcie wynosi 26,6 procent. Andrzej Duda może liczyć na 42,7 procent głosów.

Trzecie miejsce w obu sondażach zajmuje Szymon Hołownia z poparciem wahającym się od 7,7 procent (WP) do 14,4 procent (DoRzeczy).  Największym przegranym w obu badaniach jest Robert Biedroń. Oddanie głosu na kandydata Lewicy zadeklarowało zaledwie od 2,6 (DoRzeczy) do 3,4 procent (WP).

Druga tura – minimalne różnice

W drugiej turze różnice między Andrzejem Dudą a kandydatami opozycji są minimalne. Według sondażu portalu DoRzeczy, jeżeli urzędujący prezydent będzie w niej rywalizował z Szymonem Hołownią, może liczyć na 50,4 procent poparcia. Rywal – 49,6. W starciu z Rafałem Trzaskowskim Duda wygrałby w stosunku głosów 51,1 do 48,9 procent. Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 49,1 procent głosów, w rywalizacji z nim Duda zdobyłby zaś 51,1 procent.

Sondaż pokazuje jedno – walka będzie zacięta, a liczyć się będzie każdy głos.

Źródło: DoRzeczy.pl, WP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie