Po godzinach

To będzie Sylwester wszech czasów. Tysiące internautów szykuje się na imprezę w najważniejszym miejscu w tym kraju

Shutterstock

Rząd wprowadził zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Nie wszyscy planują się do niego dostosować – po sieci krążą zaproszenia na Sylwestra pod domem Jarosława Kaczyńskiego.

Bezprawny zakaz?

Zakaz przemieszczania się ma obowiązywać od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 rano 1 stycznia. Rząd tłumaczy, że wprowadzenie tej godziny policyjnej ma zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa – uniemożliwi bowiem spotykanie się na tłumnych imprezach w sylwestrową noc.

Jednak eksperci wskazują, że zakaz ten jest niezgodny z Konstytucją. Prof. Marek Chmaj podkreśla, że ustawa zasadnicza zapewnia każdemu „wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskie”. Z tą interpretacją zgadza się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Całkowity zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową byłby bezprawny. Obecnie zgodne z prawem możliwe jest bowiem tylko wprowadzenie określonego sposobu poruszania się, czyli np. z zachowaniem dystansu – mówił RPO.

Sylwester na Żoliborzu

Można się więc spodziewać, że mimo zakazu, znajdą się sylwestrowe imprezy w terenie. Niektóre będą miały kontekst polityczny. Po sieci krążą zaproszenia na zabawy sylwestrowe pod domem Jarosława Kaczyńskiego czy pod Pałacem Prezydenckim.

Sylwester u Kaczora to spontaniczne wydarzenie mające zapewnić nam Polakom niezapomnianą noc sylwestrową. Organizatorzy zapewniają oświetlenie w postaci migających niebieskich świateł oraz spontaniczne łamanie rąk, pałowanie a dla najbardziej wytrwałych porcja gazu pieprzowego gratis – czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku. Zainteresowanie udziałem w tej plenerowej imprezie zadeklarowało ponad 53 tysiące osób. Na ten moment swój udział deklaruje ponad 8 tysięcy internautów. Start zabawy zaplanowano symbolicznie na godzinę 19:00, a więc wtedy, gdy zaczynie się wprowadzony przez rząd zakaz przemieszczania.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie