Polityka i Społeczeństwo

To badanie pokazuje przykrą prawdę o polskich emeryturach. Smutne wieści dla seniorów

Polski system emerytalny spada w rankingu na tle innych państw. Wśród przyczyn jest m.in. obniżenie wieku emerytalnego. Polska jest poniżej średniej.

– Niska stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do przeciętnej pensji, oraz marne świadczenia dla kobiet sprawiły, że w rankingu systemów emerytalnych firmy Mercer Polska spadła i zajmuje 25. miejsce na 39 państw – informuje “Gazeta Wyborcza”.

Mercer CFA Global Pension Index (MCGPI) ocenił Polskę na 54,7 pkt w skali od o-100 pkt. Średnia wartość tego wskaźnika wynosi 59,7 pkt.

Na sumę wyniku i niskiej pozycji składa się obniżenie wieku emerytalnego, ubytek osób starszych z rynku pracy czy niskich minimalnych emerytur. – Pozycji Polski w rankingu najbardziej zaszkodziły niskie stopy zastąpienia, czyli stosunek przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia – pisze gazeta.

Autorzy raportu rekomendują podniesienie wieku emerytalnego, wzrost minimalnych emerytur oraz zwiększenie poziomu aktywności zawodowej społeczeństwa, szczególnie osób starszych (55+).

– Rekomendacje zawarte w raporcie są jak najbardziej zasadne. Odpowiedzialne osoby, które mają pojęcie o naszym systemie emerytalnym oraz o stojących przed Polską wyzwaniach demograficznych, a także widzące horyzont przekraczający termin najbliższej kampanii wyborczej, powinny się obiema rękami podpisać pod nimi – mówi dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

Dr Marcin Wojewódka wskazuje także braki w raporcie. – To, czego zabrakło w tym raporcie, to jasne stwierdzenie, że wszystkie 13. i 14. emerytury to tylko doraźnie działanie polityczne i psucie systemu – ocenia.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie