Polityka i Społeczeństwo

Ten sondaż potwierdza, że PiS może obawiać się wyborów. Ale najbardziej szokuje wynik Lewicy [SONDAŻ]

PiS do końca oszukiwał Polaków. Skandaliczne sceny na marszu
fot. flickr/Sejm RP

W najnowszym sondażu pracowni Kantar, Lewica znalazła się na progu wyborczym. Koalicja Obywatelska i Polska 2050 są w stanie wygrać z PiS-em.

Pracownia Kantar regularnie realizuje badania opinii publicznej na zlecenie TVN-u. Najnowszy sondaż preferencji partyjnych nie ma najlepszych wiadomości dla Lewicy. Badanie pokazuje również, że Koalicja Obywatelska i Polska 2050 są skazane na budowę wspólnego bloku wyborczego.

Tylko taka konstrukcja jest w stanie pokonać Zjednoczoną Prawicę.

Na czele niezmiennie plasuje się Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 30 proc. Stabilne notowania Koalicji Obywatelskiej od dwóch miesięcy gwarantują jej w badaniach pozycję wicelidera – 24 proc. Trzecie miejsce z 14 proc. wskazań zajmuje Polska 2050. Konfederacja jak zawsze zbiera swoje 8 proc.

W przypadku Lewicy można mówić o jakiejś zadyszce ponieważ ląduje na progu wyborczym z 5 proc. poparcia. Koalicja Polska-PSL cieszy się zaufaniem wyborczym wśród 3 proc. respondentów, a formacja Pawła Kukiza (Kukiz’15) otrzymuje 1 proc. głosów. 15 proc. pytanych zaznaczyło odpowiedź “nie wiem/trudno powiedzieć/odmowa odpowiedzi”. W porównaniu do odczytu lipcowego, Lewica straciła 2 pkt proc., a pozostałe formacje operują z poparciem mniej więcej na tym samym poziomie co w lipcu.

Ostatnie 2-3 tygodnie zostały zdominowane przez kryzys na granicy polsko-białoruskiej, którego finałem było wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przy granicy. Nie ma co ukrywać, że wydarzenia przygraniczne to jest pole na którym Zjednoczona Prawica czuje się mocna i nie było wątpliwości, że będzie je wykorzystywała politycznie. W tym kontekście zastanawiające było, co się stanie z notowaniami Koalicji Obywatelskiej.

Największa partia opozycyjna w tym sporze poszła środkiem drogi. Z jednej strony podkreślając potrzebę stabilności i nieprzemakalności granicy, a z drugiej postawiła na postawę humanitarną. Te akcenty się przenikały w ciągu ostatniego niecałego miesiąca. Prawdopodobnie ten schemat uratował notowania Koalicji Obywatelskiej przed drastycznym spadkiem. Donald Tusk już na początku swojego powrotu do krajowej polityki zapowiedział, że Platforma Obywatelska będzie chciała się umocnić w centrum. Kryzys na granicy był pierwszym testem na taki model funkcjonowania i wygląda na to, że został zdany.

Źródło: Fakty.tvn24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie