Gospodarka

TEN sondaż bardzo nie spodoba się prezesowi. Tym razem chodzi o inflację

Sejm, PiS
Flickr.com/PiS

“Która partia najlepiej poradziłaby sobie z inflacją?” – takie pytanie usłyszeli respondenci w najnowszym sondażu. Oto, jak kształtują się wyniki badania.

W październiku, według wstępnych szacunków GUS, inflacja liczona rok do roku wyniosła 17,9 proc. i osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 1996 roku. Ceny rosną dziś w Polsce najszybciej od 25 lat.

Podczas wakacji Adam Glapiński był bardziej skupiony na walce z Donaldem Tuskiem i Tomaszem Siemoniakiem, niż na hamowaniu inflacji. To był najbardziej upolityczniony moment w karierze Glapińskiego w fotelu prezesa NBP. Cała awantura nie miała wiele wspólnego z niezależnością banku centralnego.

Drożyzna pustoszy portfele Polaków, a eksperci zapowiadają, że inflacja na razie się nie zatrzyma i będzie rosła. Na prognozy i ekspertyzy NBP nikt już nie patrzy poważnie. W ostatnim czasie w mediach społecznościowych furorę robi wypowiedź Glapińskiego, który przepowiadał, że w czasie ostatnich wakacji dojdzie do pewnego rodzaju ustabilizowania się inflacji, która za kilka chwil będzie spadać.

Najlepiej z inflacją poradziłaby sobie…

Pracowania SW Research na zlecenie “Rzeczpospolitej” zadała Polakom pytanie – “Przedstawiciele której partii, Pani/Pana zdaniem, najlepiej poradziliby sobie w walce z inflacją?”.

Jako najbardziej wiarygodną partię wskazano Platformę Obywatelską – 21,9 proc. Tylko 13,5 proc. respondentów wskazało PiS. na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 7,9 proc.

6,1 proc. ankietowanych wskazuje, że z inflacją najlepiej poradziliby sobie politycy Polski 2050. 5,1 proc. dostała Lewica, a PSL wskazało 1,8 proc. respondentów. 21,1 proc. uważa, że politycy żadnej partii nie poradziliby sobie z inflacją. 20,8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

– Platforma Obywatelska jest partią, której przedstawiciele najlepiej poradziliby sobie z inflacją według co piątej kobiety i co czwartego mężczyzny. Odsetek osób wskazujących na to ugrupowanie wzrasta razem z wiekiem badanych (12% respondentów do 24 roku życia, 29% respondentów powyżej 50 lat) – komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie