Gospodarka

Ten raport GUS mrozi krew w żyłach. Tak źle nie było od 20 lat, wszyscy to odczujemy

Inflacja bije nowe rekordy. Ceny nie rosły w tak dużym tempie od dwóch dekad. Teraz mówimy już o wzrostach rzędu 5,4 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tyle że niektórzy eksperci wskazują, że w praktyce może być znacznie gorzej.

Inflacja najwyższa od 20 lat

Jak podał GUS, ceny w sierpniu wzrosły o 5,4 proc. w porównaniu z sierpniem poprzedniego roku. To więc większy wzrost niż przewidywali eksperci, którzy spodziewali się, że inflacja wyniesie “tylko” 5,2 proc. Z kolei w porównaniu z lipcem ceny towarów oraz usług wzrosły o 0,2 proc.

Jak na razie mówimy tu o tzw. szybkim szacunku, ale w praktyce ostateczne wskazanie nie różnią się nazbyt od tego typu wyników. GUS twierdzi, że duży udział we wzroście cen mają paliwa. Drożeje też energia. Żywność podrożała średnio w skali roku o 3,9 proc.

Eksperci szacują zaś, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności oraz energii) przyspieszyła z 3,7 proc. do 3,9 proc.

W sierpniu wskaźnik inflacji był więc najwyższy od 2001 roku. W czerwcu tamtego roku inflacja wyniosła 6,2 proc., a w lipcu było to 5,2 proc.

NBP (i my wszyscy) ma kłopot

Inflacja utrzymuje się dużo powyżej celu Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o 1 pkt proc.. Teoretycznie oznacza to dla banku centralnego problem. Instytucja powinna interweniować w tej sprawie i robić wszystko, by obniżyć poziom inflacji. W praktyce oznaczałoby to np. podwyżkę stóp procentowych, które dziś są na niemal zerowym poziomie. Oznacza to tanie kredyty, a więc i zwiększoną cyrkulację pieniądza na rynku, co z kolei (wraz z dodrukiem, jaki miał miejsce w czasie pandemii) prowokuje producentów i sprzedawców do zwiększanie cen.

Tyle że Polska dość mocno zwiększa swoje zadłużenie. W interesie rządu jest więc dewaluacja tego długu poprzez inflację (tania złotówka to tani kredyt dla władz). Oznacza to jednak zarazem spory cios zadany oszczędnym obywatelom.

Tematowi przyjrzał się z dużą dokładnością Trader21, znany ekspert ekonomiczny:

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie