Gospodarka

Ten list ujawnia miażdżące informacje o stanie polskich finansów publicznych. Polska najgorsza w Europie!

Flickr.com/PiS

Rząd wysłał do Komisji Europejskiej pismo, w którym przedstawia, jaka część budżetu naszego kraju jest poza kontrolą parlamentu i przez to samego społeczeństwa. W tym negatywnym rankingu Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród dużych państw Unii.

Sławomir Dudek, który 1 marca obejmie stanowisko głównego ekonomisty Forum Obywatelskiego Rozwoju zauważa w rozmowie z „Business Insider”, że w poprzednim roku stan finansów publicznych był nieco lepszy od tego, co założył rząd. Na początku zakładano deficyt sektora na poziomie ok. 12%, a będzie pewnie ok. 9%. To nie oznacza jednak, że stan finansów Polski jest zdrowy. Wciąż jest to najwyższy deficyt w historii i jeden z wyższych w UE, a pandemia cały czas trwa. Dodaje, że pieniądze przeznaczone na wsparcie gospodarki dotkniętej jej czasowym wyłączeniem można było wydać lepiej i że już na etapie projektowania działań były na to konkretne propozycje, ale rząd był impregnowany na argumenty padające spoza otoczenia władzy.

Nominowany na głównego ekonomistę FOR zauważa, że Komisja Europejska w ostatnim raporcie przygotowała techniczną prognozę stanu finansów publicznych na 10 lat do przodu i na tej podstawie dokonała oceny wrażliwości gospodarki, która wypadła dla naszego kraju nad wyraz pozytywnie. Tyle, że KE zakłada przestrzeganie reguł fiskalnych, które są kwestionowane przez samo Ministerstwo Finansów. Zdaniem Sławomira Dudka nieprzejrzystość polskich finansów publicznych jest nawet groźniejsza niż wskaźniki fiskalne i uważa, że obecny rząd celowo tę przejrzystość niszczy, ponieważ to znacznie ułatwia okłamywanie obywateli.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Adrian Matus

Urodzony w 1990 r. Z wykształcenia magister administracji. Pasjonat polityki, centrowy liberał, który jakiś czas temu wyrósł z młodzieńczego radykalizmu.

Media Tygodnia
Ładowanie