Po godzinach

Ten filmik pokazuje największy absurd tarczy antykryzysowej. Internauci śmieją się przez łzy

Rząd przejada właśnie ostatnie rezerwy ZUS. Konsekwencje będą dramatyczne
fot. flickr/KPRM

W kryzysowej sytuacji rząd powinien wspierać wszystkich swoich obywateli. W szczególności zaś tych, którzy ucierpieli z powodu problemów, jakie mają miejsce. Dziś Polska boryka się z epidemią koronawirusa. Rząd postanowił co prawda pomóc przedsiębiorcom, pozwalając im zapłacić składki ZUS w późniejszym terminie. Efekt? No właśnie, jest warty tylko kabaretu.

Chcieli pomóc, ale wyszło jak zwykle…

“Przedsiębiorco, jeżeli z powodu epidemii koronawirusa masz problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie terminu płatności, możesz skorzystać z uproszczonych form pomocy:

  • odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,
  • zawieszenia na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużenia o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy.”

Powyższe można znaleźć na stronie ZUS-u. By uzyskać odroczenie płatności wystarczy wypełnić stosowny druk. Tyle że tu pojawiają się schody. Przymiotnik “uproszczone” pojawił się tu też chyba przez pomyłkę.

Dodajmy, że politycy sami twierdzili, że druk musi mieć jak najprostszą formę. Tak jednak nie jest, zaś by go wypełnić trzeba sięgnąć po dane księgowe przed trzech lat i odpowiedzieć na dość karkołomnie sformułowane pytania. Zresztą nie ma sensu opisać całokształtu dokumentu, bowiem najlepiej opisał go Kabaret Pod Wydrwigroszem, który ułatwia Polakom przeżycie tych trudnych dni za pomocą swojego profilu na Facebooku:

Jak wypełnić formularz Zus-u z korepetytorką matematyki na kolanach

Instrukcja wypełniania formularza o odroczenie składki Zus. Czyli jak godnie przekroczyć granicę cierpienia, za którą się uśmiech pogodny zaczyna. Matematyka i poezja w jednym żartobliwym secie kabaretowym nieomalże.

Opublikowany przez Kabaret pod Wyrwigroszem Sobota, 21 marca 2020

Jest się czego obawiać

Rząd zaprezentował parę dni temu swoje pomysły dot. walki z rozpoczynającym się teraz kryzysem gospodarczym. Jeśli jednak ich realizacja będzie wyglądała jak kwestia opisana powyżej, przedsiębiorcy – a co za tym idzie także ich pracownicy – mają się czego obawiać.

Jeśli ktoś marzył o tym, że obecny stan polskiego rynku sprowokuje PiS do rozpoczęcia procesu deregulacji, nowy druk na stronie ZUS-u chyba obmył go z tych naiwnych złudzeń.

Źródło: Facebook, ZUS

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie