Polityka i Społeczeństwo

Tego scenariusza musi obawiać się PiS. Nowy sondaż pokazuje, że partia rządząca może stracić władzę [SONDAŻ]

Sejm
Flickr.com/PiS

Najnowszy sondaż pracowni IBRIS pokazuje kilka wariantów opozycyjnej konstrukcji wyborczej. Zjednoczona opozycja w cuglach wygrywa z PiS-em.

Pracownia IBRIS na zlecenie “Wydarzeń” Polsatu przeprowadziła badanie opinii publicznej zakładające różne warianty dla opozycyjnej konstrukcji wyborczej. Wyniki partyjne dla poszczególnych ugrupowań kształtują się następująco: Zjednoczona Prawica – 34,3 proc., Koalicja Obywatelska 21,6 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni otrzymała 10,5 proc. wskazań, Konfederacja 8,4 proc., Lewica może się cieszyć 8-proc. poparcie, PSL dostał 5,4 proc. głosów. Jak zauważa pracownia, aż 11,7 proc. badanych nie wie na kogo zagłosować.

Opozycyjne konstrukcje wyborcze

Respondenci zostali także zapytani o swoje preferencje, gdyby opozycja wystawiła w wyborach wspólną listę wyborczą ((Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Lewica, Porozumienie, PSL). Chęć oddania głosu na połączone siły opozycji zadeklarowało 41,3 proc. Na Zjednoczoną Prawicę 36,4 proc. Przy takim układzie Konfederacja otrzymałaby 9,8 proc. głosów, a liczba niezdecydowanych wyborców wyniosłaby 12,5 proc.

Przy konstrukcji Koalicja Obywatelska+Lewica, taki twór otrzymałby 25,8 proc. głosów. Blok: Polska 2050, Porozumienie, PSL na 14 proc. Konfederacja w tym wariancie uzyskałaby wynik 8,6 proc. 15,2 proc badanych nie wie, jaką decyzję podjęłoby przy urnie wyborczej.

Gdyby głosowanie odbyło się w tym tygodniu, gotowość pójścia do urn zapowiedziało 55 proc. pytanych. Niechętnych do udziału w głosowaniu jest 35 proc. wyborów. Odpowiedź “nie wiem” wskazało aż 10 proc. respondentów.

Wynik PiS-u

Wynik PiS-u oscyluje w okolicach 35 proc. i jest to poparcie na przyzwoitym poziomie. Tego typu odczyty będziemy obserwowali jeszcze przez dłuższy czas ponieważ obóz władzy z kryzysu na granicy polsko-białoruskiej zrobił sobie maszynkę do podbijania słupków poparcia. To się może zmienić po czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej za niezgodne z polską Konstytucją.

Wyborcy przeważnie reagują w badaniach pod wpływem jakiegoś impulsu, a tak było w przypadku wyroku dotyczącego aborcji. Obóz władzy stracił na tej “operacji” kilka ładnych punktów procentowych. Jeżeli podobną inspiracją będą czwartkowe wydarzenia, to należy się spodziewać spadków poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Te powinno być widoczne w sondażach za około 10-14 dni.

Źródło: Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie