Gospodarka

Tego Morawiecki nie przewidział. Polska może być wkrótce odcięta od unijnych pieniędzy!

Trybunału Sprawiedliwości UE twardo przeciw PiS. Ta decyzja torpeduje plany rządu
Fot. P. Tracz / KPRM

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zagroziła ostatnio, że nie planuje zbyt długo czekać na rozstrzygnięcia ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak dodała, nie potrzebuje go, aby uruchomić procedurę, w wyniku której Polska będzie mogła zostać odcięta od unijnych pieniędzy.

Polska straci pieniądze?

Vera Jourova ma zajmować się krajami, które łamią pewne unijne standardy. W czasie niedawnej rozmowy z Bloombergiem weszła na temat unijnych pieniędzy dla Polski. Uważny czytelnik zauważy, że mówi o kwestii odcięcia nas od środków UE trochę tak, jakby decyzja w tej sprawie już zapadła.

Jakie miałoby to konsekwencje? To trudne pytanie. Z pewnością dałoby to naboje przeciwnikom UE. Solidarna Polska szybko zareagowałaby argumentami, zgodnie z którymi nasze dalsze uczestnictwo we wspólnocie nie ma już sensu. Efekt? W skrajnym wariancie polexit.

Rozpad rządu

Odcięcie nas od funduszy UE wywołałoby też trzęsienie ziemi w Sejmie. Opozycja stwierdziłaby, że to klęska Polski, ale też i PiS. Możliwe, że w podobny sposób wypowiedziałby się Jarosław Gowin. To już krok od ostatecznego rozpadu rządu Mateusza Morawieckiego. W wyniku wyborów władzę mogłaby odzyskać obecna opozycja. Tyle że jej zadaniem byłoby szybkie odzyskanie zaufania w Brukseli. Misja trudna i z niepewnym finałem.

Strach przed Chinami przezwycięży?

Czy jednak elity Brukseli nie przestraszą się Chin? Państwo Środka interesuje się naszym regionem, zwłaszcza w kontekście budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. Pekin już parę lat temu, jak przyznał niedawno Jacek Bartosiak, były szef CPK, chciał inwestować w naszym kraju. To geopolityczne zagrożenie dla Niemiec i UE. PiS, który zostałby odcięty od środków z UE, byłby bardziej skłonny do współpracy. To z kolei oznacza, że groźby Jourovej mogą zachować formę retoryczną.

W najczarniejszym scenariuszu nadal czeka nas jednak poważne trzęsienie ziemi w gospodarce i polityce. Co gorsza, rząd nadal robi zbyt mało, by temu zapobiec.

Źródło: Bloomberg

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie