Polityka i Społeczeństwo

Te statystyki są niepokojące. Polska służba zdrowia może mieć olbrzymi problem

wutzkoh/Adobe Stock

15 proc. ankietowanych lekarzy zamierza odejść z naszego rynku pracy. To wyniki ankiety przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – informuje Gazeta Wyborcza.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wzięło udział 1256 lekarzy oraz 160 pielęgniarek i położnych z całej Polski. – Niedługo może też zabraknąć diagnostyków wykonujących badania laboratoryjne – mówi Gazecie Wyborczej prof. UEK Beata Buchelt, współautorka raportu.

W ankiecie padło pytanie: “Jak pandemia wpłynęła na ich dalsze decyzje zawodowe”. – Połowa lekarzy stwierdziła, że nie miała ona znaczenia, ale prawie 30 proc. wyznało, że chce ograniczyć lub zmienić swoją aktywność – pisze gazeta.

Odpowiedzi 15 proc. ankietowanych lekarzy biją na alarm, ponieważ 9 proc. pytanych po pandemii zamierza wyemigrować, a 6 proc. odejść z zawodu. Wśród pielęgniarek 6,3 proc. rozważa odejście z zawodu, 3,8 proc. wyjazd z kraju.

Wśród przyczyn wymieniane są długie godziny pracy, niskie zarobki, obciążenie psychiczne czy problemy z rozwojem zawodowym. Pandemia spotęgowała zmęczenie oraz strach, swoje zrobił również hejt. – Te decyzje o odejściu z dotychczasowego miejsca pracy mogą być stymulowane przez pandemię i zachowanie otoczenia – komentuje prof. Buchelt. 27 proc. badanych lekarzy doświadczyło hejtu, 33 proc. pielęgniarek również zaznaczyło taką odpowiedź.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie