Gospodarka

Te dziwne zmiany na stacjach Orlenu nie wróżą niczego dobrego. Gotowi na jedynkę z przodu?

Waldy Dzikowski z Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę na nowe wyświetlacze cen paliwa na stacjach Orlenu. Gotowi na jedynkę z przodu?

Każdego dni Polacy są coraz bardziej zszokowani rosnącymi cenami paliwa. Internauci w mediach społecznościowych zamieszczają zdjęcia z cenami rano i popołudniu. Cena potrafi wrosnąć w ciągu kilku godzin nawet o 10-15 gr.

Gotowi na jedynkę z przodu?

Waldy Dzikowski z Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę na nowe pylony zamontowane na stacji Orlenu. Zdjęcie najprawdopodobniej pochodzi z serwisu ePoznan.pl

Orlen już przygotowany na “jedynkę” z przodu na wyświetlaczach – po lewej wyświetlacz stacji w marcu, po prawej w czerwcu – poinformował w swoim wpisie na Twitterze. “Jedynka” z przodu czyli 10 i więcej złotych za litr paliwa.

Według analityczki rynku paliw BM Reflex Urszuli Cieślak “to nie jest tak, że te przygotowania wzięły się znikąd”.

Pewnie są one motywowane tym, że ceny mogą osiągać jakieś wysokie poziomy. Jeżeli dzisiaj sobie weźmiemy poziom benzyny 98-oktanowej, to ona kosztuje 8,46 groszy w hurcie. Gdyby była tarcza antyinflacyjna cofnięta, to znaczy, gdyby stawka podatku wynosiła 23 proc., to benzyna 98-oktanowa kosztowałaby już dzisiaj 9,63 zł. Aby było na wyświetlaczu 10 zł, to tak naprawdę niewiele brakowałoby – tłumaczyła.

To przez marże Orlenu i Lotosu

Borys Budka, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, ocenia, że główną przyczyną wzrostu cen paliw są marże stosowane przez Orlen i Lotos. Oczywiście jakiś wpływ na ceny ma także wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą.

Chodzi o to, w jaki sposób w tym trudnym dla Polski czasie Orlen i Lotos podniosły marże na paliwamówił na konferencji w Myślenicach (Małopolskie).

Jako jedną z przyczyn wskazał także orlenowski zakup za potężne pieniądze “Polska Press”. Nabycie regionalnej prasy zostało sfinansowane “z pieniędzy polskich kierowców”.

Źródło: TVN24BiS.pl, Dziennik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie