Polityka i Społeczeństwo

Te dane dotyczące bezrobocia są bardzo niepokojące. A może być jeszcze gorzej

utrata pracy

Jedna trzecia nowych bezrobotnych to osoby do 30. roku życia. W drugiej połowie roku może być jeszcze gorzej – pisze Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita przeanalizowała najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). – Aż co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia. W pandemicznym kryzysie młodzi są zwalniani, bo zwykle pracują na umowy cywilnoprawne – czytamy w gazecie.

Pracodawcy jest łatwiej wypowiedzieć umowę cywilnoprawną lub jej nie przedłużyć niż w przypadku standardowej umowy o pracę. – W pierwszej kolejności ofiarą padają ludzie młodzi, bo nie mają tzw. zabezpieczenia umownego. Często pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło, albo na czas określony – mówi Rzeczpospolitej Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan uważa, że w drugiej połowie roku może być zdecydowanie gorzej, ponieważ wiele branż długo będzie do siebie dochodziło. – Chodzi np. o motoryzację, transport w zakresie turystyki zagranicznej czy sektor turystyczno-eventowy. Tu można się spodziewać dalszych redukcji zatrudnienia – ocenia ekspertka.

Według Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przesiębiorców Polskich, rynek pracy zacznie wchłaniać młodych najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku. Rząd szacuje, że bezrobocie do końca roku wyniesie 8 proc., ale progozy nie zawierają skutków ewentualnego ponownego lockdownu.

Źródło Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie