Polityka i Społeczeństwo

Takiej odpowiedzi na sobotnie wydarzenia w Białymstoku nikt się nie spodziewał. Pomysłodawcy zostaną ukarani?

We Wrocławiu zrobiło się naprawdę kolorowo. Na ul. Robotniczej nieopodal Dworca Świebodzkiego pojawiły się tęczowe pasy autorstwa… jeszcze nie wiadomo czyjego, ale Krzysztof Kubicki z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w rozmowie z Gazetą Wyborczą stwierdził – To samowolka, która nie została przez nas wykonana. Ktoś musiał się mocno postarać, ale pasy zostaną usunięte. W tym miejscu nie ma przejścia dla pieszych, wykonano je przy wejściu do pobliskiego baru.

Niecodzienne przejście dla pieszych powstało w odpowiedzi na sobotnie wydarzenia w Białymstoku. Na jego tęczowe kolory pierwsi zwrócili uwagę pracownicy pobliskiego lokalu “Podróż”, którzy napisali na Facebooku: “Przychodzimy dzisiaj do pracy, a tu niespodzianka na Robotniczej! Super, że takie rzeczy dzieją się u nas na rewirze”.

https://www.facebook.com/podroz.wroclaw/photos/a.1030177874038494/1090055258050755/?type=3&theater

Pasy nie zostaną jednak w tym miejscu na długo. Muszą zostać usunięte, ponieważ prawo nie dopuszcza przejścia w innych kolorach niż czarno-białe. Ponadto nie jest ono oznaczone, czyli de facto nie można z niego korzystać do przechodzenia przez jezdnię.

Tęczowe pasy można uznać za znak solidarności ze środowiskami LGBT po wydarzeniach z minionego weekendu. Dodatkowo atmosferę podsyciła Gazeta Polska, która wypuściła numer z wydrukowaną nalepką  “Strefa wolna od LGBT”. Po zapowiedzi bojkotu gazety przez Empik i stacje paliw BP, hasło miało brzmieć “Strefa wolna od ideologii LGBT”. Jednak nic się nie zmieniło i ukazał się numer z homofobiczną wlepką. Reakcja części wrocławian jest bardzo wymowna i wskazuje, że Wrocław ma być wolny od tego typu homofobicznych zachowań. W czwartek w stolicy Dolnego Śląska ma się również odbyć Łańcuch Światła Przeciwko Nienawiści – Solidarni z Białymstokiem. Na stronie wydarzenia czytamy: “Na kanwie ostatnich wydarzeń m.in. z Białegostoku wsparcie dla niezależnych i niezawisłych sądów jest niezwykle istotne – ktoś tych bandziorów będzie musiał osądzić i skazać! Każdego kto tylko ma siłę i ochotę osobiście serdecznie zachęcam i zapraszam, aby dzisiejsze wydarzenie rozpoczął o 20:00 właśnie pod sądem i spacerem dotarł do nas na 20:15. Do zobaczenia!”

Marsz Równości w Białymstoku

W sobotę po południu przez Białystok przeszedł pierwszy  w tym mieście zorganizowany Marsz Równości, który usiłowali zablokować kibice, nacjonaliści i inne osoby. W uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami. Doszło do starć z policją, która musiała użyć gazu, zatrzymano dwadzieścia pięć osób. Do najostrzejszych wydarzeń doszło niedaleko białostockiej katedry, gdzie bojkotujący marsz kontrmanifestanci rzucali w policję kamieniami, kostką brukową i butelkami. Użyto wobec nich środków przymusu. W blokowaniu marszu miał brać udział marszałek województwa Artur Kosicki, radny klubu PiS w sejmiku Sebastian Łukaszewicz, a także p.o. dyrektora gabinetu marszałka Robert Jabłoński oraz radny miejski Henryk Dębowski. W tej sprawie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury.

Źródło: Onet/TVN24

fot. Shutterstock/Sentemon

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie