Polityka i społeczeństwo

Takiego wzrostu poparcia nie miała dawno żadna partia. Tygodniowy przegląd sondaży

Takiego wzrostu poparcia nie miała dawno żadna partia. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr.com/KPRM

W ostatnich dniach obserwujemy postępującą polaryzację polskiej sceny politycznej, na której do decydującego starcia przygotowują się PiS i PO, jednak to ta ostatnia partia jest w ofensywie regularnie zwiększając swoje poparcie społeczne. Pomału w polityczny niebyt odchodzi .Nowoczesna. Dla niej nadzieją na przetrwanie jest de facto przejęcie przez Platformę Obywatelską.

PO spektakularnie zyskuje

Dzisiejszy sondaż przeprowadzony dla „Wiadomości” TVP przez Pollster pokazuje kilka istotnych zjawisk: PiS wciąż traci, .Nowoczesna umiera, a PO znajduje się w wyraźnej ofensywie. Partia Grzegorza Schetyny zyskuje aż 8 punktów proc. poparcia i może liczyć na głosy 28 proc. Polaków. Jej największy konkurent traci 3 punkty proc. i uzyskuje 40 proc. Wspomniana .Nowoczesna spada poniżej progu z 4 procentami, tyle samo uzyskuje Partia Razem. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Sojusz Lewicy Demokratycznej (7 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.).

Jaki musi odejść

Kandydat PiS w wyborach na prezydenta Warszawy dwoi się i troi by dogonić Rafała Trzaskowskiego, jednak, jak wynika z sondażu Instytutu Badań Samorządowych musi chyba zacząć się „czworzyć”, bo, póki co, szanse ma marne na przejęcie stolicy. Mało tego, okazuje się, że może nie być potrzebna nawet druga tura w stolicy, ponieważ kandydat Koalicji Obywatelskiej może liczyć na poparcie ponad 53 proc warszawiaków, podczas gdy Patryk Jaki podoba się niespełna 25 procentom mieszkańców Warszawy. Pozostali kandydaci się nie liczą.

Na spektakularne zwycięstwo może tu liczyć PO, zdobywając prawie 41 proc. głosów, natomiast PiS ma ponad 24 proc. poparcia.

Jakby tego było mało, Polacy nie życzą sobie, by Patryk Jaki wykorzystywał stanowisko przewodniczącego komisji badającej aferę reprywatyzacyjną do prowadzenia kampanii wyborczej. Tak należy interpretować wynik sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej”. Wynika z niego, że według 62 proc, Polaków, powinien on zrezygnować z przewodniczenia tej komisji. Tylko 25 proc. ma inne zdanie na ten temat. Pocieszające dla niego może być fakt, iż 77 proc. Polaków popiera jego pomysł, by urzędy miejskie pracowały w niektóre dni do godz. 20.00

Tusk znowu miesza

W ostatnim tygodniu pojawiła się plotka o planowaniu przez Donalda Tuska utworzenia własnej listy do Parlamentu Europejskiego. SW Research na zlecenie serwisu rp.pl postanowił przepytać Polaków, czy Przewodniczący RE powinien stworzyć wspólną listę opozycji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. aż 46% Polaków popiera tan pomysł, prawie 27 proc ma odmienne zdanie. Nie spytano w tym sondażu, kto wierzy we wróżenie z fusów.

Źródło: gazeta.pl  lokalnapolityka.pl  rp.pl 

Fot.: Flickr.com/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie