Polityka i Społeczeństwo

Takich wyników dobra zmiana się nie spodziewała. Ludzie wcale nie chcą PiS-u u władzy!

Obóz rządzący lubi uzasadniać swoje kontrowersyjne działania, zwykle ocierające się o ordynarne łamanie ustawy zasadniczej, poparciem suwerena. W codziennej porcji propagandy, jaką wyborców Prawa i Sprawiedliwości karmi publiczna telewizja, słyszmy co rusz, że Polska w końcu wstała z kolan, obywatele odzyskują dumę narodową, a rząd skutecznie walczy z pedagogiką wstydu. Tymczasem, jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej, przeprowadzonego na panelu Ariadna na zlecenie portalu ciekaweliczby.pl, odczucia Polaków są zupełnie inne, niż życzyłaby sobie władza, a sukcesy mające być legitymacją władzy najwyraźniej urojone. Wygląda bowiem na to, że za czasów rządów poprzednich, które to rzekomo tę pedagogikę wstydu uprawiały, duma z Polski czy ocena pozycji międzynarodowej naszego kraju była znacznie wyższa, niż ma to miejsce obecnie.

Tylko 25% z ankietowanych Polaków czuje większą dumę z Polski obecnie, niż czuło w czasach poprzednich rządów. Przeciwnego zdania jest natomiast 37%. Co ciekawe, skuteczność przemawiania obozu władzy do własnego elektoratu w tej kwestii też była wyższa przed nastaniem “dobrej zmiany”. Dumę z Polski obecnej deklaruje 64% zwolenników Zjednoczonej Prawicy, dumę z Polski “poprzedniej”, niepisowskiej 72% wyborców koalicji PO i Nowoczesnej.

Analogiczna sytuacja występuje w odniesieniu do oceny międzynarodowej pozycji Polski. Przeważają opinie, że Polska miała lepszą pozycję międzynarodową za poprzednich rządów PO-PSL niż obecnych PiS (42% vs 31%). Według 27% Polaków pozycja międzynarodowa Polski była i jest taka sama zarówno za poprzednich, jak i obecnych rządów.

W badaniu pytano również respondentów o kwestię podziałów społecznych, oraz zaangażowanie kościoła katolickiego w politykę. W obu tych kwestiach obóz dobrej zmiany także nie ma powodu do radości. Wyraźnie przeważa liczba Polaków, którzy widzą znacznie głębszy podział społeczny obecnie, niż przed 2015 rokiem (42% do 11%). Jeszcze większa różnica dotyczy oceny politycznego zaangażowania kościoła (53% do 10%).

Badanie pokazuje, że wbrew temu, co w mediach sugeruje partia rządząca, to za rządów PO-PSL Polacy byli bardziej dumni z Polski niż są teraz za rządów PiS, znacznie lepiej oceniali pozycję międzynarodową Polski, a społeczeństwo w ich odczuciu było mniej podzielone” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl. Trudno się z tą opinią nie zgodzić.

Źródło: ciekaweliczby.pl

Fot. P. Tracz / KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie