Polityka i Społeczeństwo

Tak zaplanowano zamach na niezależne sądownictwo? Ściśle tajna narada wierchuszki PiS

Jak ujawniają dziennikarze portalu wp.pl, przed tym jak spór o niezależność polskich sądów wszedł w decydującą fazę doszło w grudniu  do tajnego spotkania w Belwederze.

Do rezydencji Prezydenta przyjechała prezes obsadzonego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska. Na spotkanie z nią i Andrzejem Dudą przybyło także całe kierownictwo PiS, w tym Jarosław Kaczyński prezes partii i premier Mateusz Morawiecki. Czy tam zapadła decyzja o likwidacji niezależnych sądów?

Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy wydał postanowienie, które usuwa kontrowersyjną Komisję Dyscyplinarną z polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Komisja miała być politycznym batem na sędziów, którzy nie podporządkowaliby się PiS. Składa się z sędziów związanych ze środowiskami partii rządzącej. Z takich środowisk pochodzi także mgr. Julia Przyłębska i większość sędziów funkcjonującego TK. Dlatego Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na postanowienie Sądu Najwyższego zwrócił się do niej o wydanie opinii na ten temat.

Problem polega na tym, że Trybunał Konstytucyjny ocenia ustawy i ich zgodność z Konstytucją, nie postanowienia sądów. Jest to więc zaskakujący wybieg premiera. Teraz, kiedy okazuje się, że wszystkie ośrodki władzy PiS spotkały się w Belwederze wiele wskazuje na to, że to wtedy ustalono taki plan działania. Sędziowie, naukowcy czy Unia Europejska nie uznają orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, bo nie ma on podstaw do orzekania w tej sprawie. Pytanie zadane TK jest ruchem “na alibi”, ma dać jakikolwiek pretekst rządowi PiS do zignorowania postanowienia Sądu Najwyższego.

Narada dotyczyła zmiany przepisów mających dyscyplinować sędziów, a także strategii na wypadek krytyki ze strony unijnych instytucji – mówi cytowany przez wp.pl informator z kręgów rządowych. Do spotkania doszło w grudniu. Sądząc po tym jak wyglądały działania PiS w styczniu, Kaczyński postanowił pójść na pełną konfrontacje z polskimi sędziami i Europą.

Źródło: wp.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie