Po godzinach

Tak się zarabia w Kościele! Ta kartka dla wiernych podbija internet. Czy podbije także wiernych?

Wierni z kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach (woj. śląskie) zostali zaskoczeni specjalną kartką, którą otrzymali od miejscowej parafii. Mieli na niej wpisywać konkretną kwotę, jaką są w stanie ofiarować na dany cel.

Kasa dla księdza

Kartka zaczęła krążyć po sieci. Można ją było zobaczyć np. na portalach wykop.pl i reddit.com. Na kartce wypisane są trzy cele, na które proboszcz zamierza zebrać środki. Obok każdy parafianin miał wpisać kwotę, jaką jest w stanie przeznaczyć, np. na remont dachu w kościele. Pozostałe daniny mają pójść “na kościół” i “za kolędę”.

To jednak nie koniec. Na dole kartki  jest miejsce na podpis – tak, by ksiądz wiedział, kto i ile chce ofiarować na parafialne cele.

Jak sprawę komentuje parafia?

Nie znamy jak na razie oficjalnego stanowiska parafii św. Bartłomieja Apostoła. Autentyczność karteczki potwierdza jednak wypowiedź przedstawiciela kurii w Sosnowcu dla serwisu Goniec.pl. Ksiądz Przemysław Lech wyjaśnił, że uważa kartkę za “pewną formę komunikacji” proboszcza z parafianami. Do tego komunikację tę utrudnia teraz pandemia COVID-19, więc teoretycznie to dobry pomysł. – Użycie na kartkach słowa “ofiara” zakłada, że wsparcie celów ekonomicznych parafii będzie miało charakter dobrowolny, a wierni osobiście mogą podjąć decyzję, czy i które cele chcą wesprzeć — powiedział ks. Lech, cytowany przez serwis Goniec.pl.

Odniósł się też do sprawy obowiązkowego sprzątania w kościele, którym według wytycznych proboszcza z Ciągowic mają zajmować się lokalni parafianie. Powiedział, że „obecny sposób organizowania osób do sprzątania świątyni funkcjonuje już od dłuższego czasu”.

Jak widać, co parafia to obyczaj.

Źródło, wykop.pl, Onet, Goniec.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie