Polityka i Społeczeństwo

Tak się robi propagandę w TVP. Dziennikarka miażdży “Wiadomości”

Grand Warszawski / Shutterstock

Dziennikarka Radia Eska Katarzyna Węsierska opublikowała na swoim TikToku nagranie, w którym wyjaśniła to, w jaki sposób “Wiadomości” TVP manipulują wypowiedziami Donalda Tuska.

Dziennikarka Eski wyjaśnia manipulacje TVP

Donald Tusk wyruszył teraz w trasę. Rozmawia m.in. z przedsiębiorcami, którzy zmagają się ze skutkami inflacji i drożyzny. Pojawił się też w piekarni w wielkopolskim Kościanie. W pewnym momencie w czasie rozmowy z piekarzem lider Platformy Obywatelskiej spytał mężczyznę, czy zamierza zwalniać ludzi lub może raczej podwyższyć ceny wypieków.

Na powyższym przykładzie dziennikarka Radia Eska okazała na TikToku, jak działa manipulacja “Wiadomości”. Najpierw przedstawiła wątek z materiału z “Wiadomości” TVP. Wynikało z niego, że Tusk… proponuje zwalnianie ludzi lub podwyżki cen.

– Aby zrozumieć, dlaczego dopuszczono się tutaj pewnej manipulacji, po pierwsze trzeba się wsłuchać w ton głosu, bo to jest pytanie. […] Ale trzeba też wiedzieć, na co to pytanie było reakcją powiedziała prezenterka radia. Pokazała od razu fragment filmiku, w którym przedsiębiorca opowiada Tuskowi o horrendalnej zapłacie za gaz. – To jest bardzo prosta technika manipulacyjna. To jest tylko wycięcie zdania z kontekstu. Bardzo prosto to zrobić – stwierdziła Węsierska.

Potem pokazała na własnym przykładzie, jak metoda działa w praktyce. Przygotowała dwa materiały video: z jednego wynikało, że chwali radio, w którym pracuje, z drugiego wynikało coś zgoła innego.

– Nie warto wierzyć we wszystko, co słyszymy i widzimy, bo łatwo jest nam wmówić, i są tacy pośród dziennikarzy, którzy to potrafią, że czarne jest białe, a białe jest czarne – zakończyła.

Nagranie dziennikarki można obejrzeć poniżej:

Czytaj także:

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie