Polityka i Społeczeństwo

Tak resort Czarnka będzie uczył o katastrofie Smoleńskiej. Wiedzę przekażą historycy związani z PiS

Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w szkolnictwie. Szkolne podręczniki od historii wzbogacą się o najnowszą historię Polski, w tym katastrofę smoleńską. Autorami będą związani z PiS historycy.

Prawda o Smoleńsku w szkołach

Budzący swoimi działaniami kontrowersje minister edukacji opowiadał o zmianach w szkolnictwie w wywiadzie z „Gazetą Polską”. Przemysław Czarnek przyznał, że zespół ekspertów pracuje nad „korektą podstawy programowej”.

Zmiany dotkną m.in. wykaz lektur. Nie ominą też nauczania historii. Szef MEN zapowiedział, że historii Polski zostanie wzbogacona o najnowsze wydarzenia, w tym katastrofę smoleńską.

Na pytanie, co o katastrofie zostanie napisane w nowych podręcznikach, Czarnek odpowiedział, że „prawda”.

W takim stopniu, w jakim będzie ona w momencie wydawania podręcznika znana. Są już przygotowywane podręczniki historii do III i IV klasy liceum – powiedział minister. Można tu postawić piłatowskie pytanie „czymże jest prawda?” Jeżeli „prawdą” jest oficjalne stanowisko podkomisji smoleńskiej, kierowanej przez Antoniego Macierewicza, to pozostaje współczuć młodym pokoleniom i szukać alternatywnych źródeł nauczania.

Kontrowersyjni autorzy

Czarnek zdradził, że autorami podręczników do historii są m.in. prof. Andrzej Nowak czy prof. Wojciech Roszkowski. Obaj to związani z PiS historycy, o których było głośno z powodu kontrowersyjnych wypowiedzi. Prof. Roszkowski był nawet europosłem PiS. W 2005 roku należał do honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2020 roku Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej”. Co ciekawe, Roszkowski słynie z kwestionowania teorii Darwina. Podważał też tezę, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był wypadek. Krytykował WOŚP, a Donaldowi Tuskowi zarzucał „służalczość wobec Rosji i Niemiec”.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie