Polityka i Społeczeństwo

Tak PiS stara się blokować raporty NIK. Czego tak bardzo się boją?

Koronawirus
Flickr.com/PiS

Według informacji RMF FM, PiS dokłada wszelkich starań, żeby blokować niewygodnie dla władzy raporty Najwyżej Izby Kontroli.

Po spektakularnym i widowiskowym zatrzymaniu syna Mariana Banasia, temperatura konfliktu między szefem NIK i partią władzy osiągnęła wrzenie. Marian Banaś w swoim oświadczeniu podkreślił, że nie zejdzie z drogi, którą obrał i dał do zrozumienia, że szykowany jest raport o wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, który jest nadzorowany przez resort Zbigniewa Ziobry.

Dziennikarze już jakiś czas temu wytropili, że Fundusz Sprawiedliwości jest skarbonką Solidarnej Polski, z której pieniądze są rozdysponowywane na polityczne potrzeby partii. Według informacji pojawiających się w mediach, to m.in. właśnie z tych pieniędzy zakupiono system Pegasus, który służy do permanentnej inwigilacji.

Według informacji RMF FM, Prawo i Sprawiedliwość stara się blokować niewygodne dla władzy raporty Najwyższej Izby Kontroli. I to właśnie wobec krytycznego dla Ministerstwa Sprawiedliwości raportu o Funduszu Sprawiedliwości podjęto próbę zablokowania.

Na posiedzeniu Kolegium NIK, zastosowano obstrukcję w głosowaniu nad zastrzeżeniami resortu sprawiedliwości do ustaleń kontrolerów ws. wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Od przyjęcia bądź odrzucenia tych zastrzeżeń, zależy kształt wniosków końcowych – informuje RMF FM.

Cześć członków kolegium była na posiedzeniu, jednak nie brała udziału w głosowaniu. To sprawiało, że nie było wymaganego kworum – mówi radiu jeden z uczestników spotkania. Podjęto decyzję o rezygnacji z elektronicznego głosowana na rzecz głosowania na kartkach. Jedna z niegłosujących wcześniej osób oddała głos nieważny, a to wystarczyło do kworum. To oznacza, że Kolegium Izby przegłosowało ustalenia kontrolerów NIK. Jak wyjaśnia RMF FM, gdyby do tego nie doszło, kolejna próba byłaby możliwa za 5 tygodni.

Źródło – RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie