Polityka i Społeczeństwo

Tak Obajtek remontuje swój dworek za nasze pieniądze. Olbrzymie kwoty dla prezesa Orlenu

screen/ YouTube / Wprost

Na remont dworku Daniela Obajtka spadł deszcz państwowych pieniędzy. Do tej pory było to niecałe 800 tys. zł, ale ta kwota jest już nieaktualna.

Dwa lata temu “Gazeta Wyborcza” ujawniła, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 800 tys. zł na remont prywatnej nieruchomości Daniela Obajtka. Resort przyznał wtedy 13 dotacji na terenie Pomorza i to były głównie środki dla parafii na remonty w wysokości od 40- 400 tys. zł. Najwięcej otrzymał aktualny prezes Orlenu. Obiekt znajduje się w przysiółku Borkówko pod Borkowem Lęborskim na Pomorzu.

Ministerstwo podległe wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu nie miało ochoty rozliczyć się przed mediami z 800 tys. zł. Dopiero po ostatniej publikacji “Gazety Wyborczej” poinformowało, że dofinansowanie zmniejszono do 791 tys. zł. To jednak nie koniec deszczu pieniędzy, jaki spadł na nieruchomość Daniela Obajtka.

Aż 1,15 mln zł przyznało ministerstwo kultury na remont dworku Daniela Obajtka. To nie wszystko: dwie dotacje (łącznie 410 tys. zł) przyznała na ten cel Fundacja KGHM. I kolejne dwa granty nieznanej wysokości – Fundacja PKO BP – wynika z ustaleń OKO.press.

Po ustaleniach niezależnych mediów, w tej chwili możemy już mówić o 1,5 mln zł dotacji. Kwestią do ustalenia pozostaje kwota pomocy przyznanej przez Fundację PKO BP. OKO.press przejrzało sprawozdania Fundacji za 2018 i 2019 rok.

W sprawozadaniu za 2018 r. napisała, że dofinansowała 5 projektów związanych z pomocą społeczną i wydała na to łącznie 781 tys. zł. W sprawozadaniu za 2019 r. można przeczytać o dofinansowaniu 14 projektów związanych z pomocą społeczną na kwotę ponad 2 mln zł.

Całość do przeczytania na stronie OKO.press 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie