Polityka i Społeczeństwo

Tak gigantycznej inflacji nie było od lat, bezbłędny komentarz Tuska. “Rządowy program przyspiesza”

Grand Warszawski / Shutterstock

5 procent – tyle według szacunku GUS wyniosła inflacja w Polsce w lipcu. Ostatni taki wzrost odnotowano przed dekadą. Sytuację w swoim stylu skomentował Donald Tusk.

GU opublikowało w mediach społecznościowych szacunek, z którego wynika, że ceny towarów i usług w lipcu 2021 roku w porównaniu do lipca 2020 roku wzrosły o 5 procent. W porównaniu do czerwca wskaźnik cen podskoczył o 0,4 procent. Mamy więc inflację na poziomie 5 procent. Według szybkiego szacunku GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,1 proc., energii – o 5,3 proc, a paliwa – aż o 30 proc.

Ostatnio taki wzrost cen odnotowano przed dekadą, w 2011 roku. Z inflacją ponad 5 procent mieliśmy zaś do czynienia w 2001 roku.

Chcę podkreślić, że inflacja nie ma negatywnego wpływu na zasobność portfeli Polaków. (…) Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja – zaskakująco oceniał sytuację szef NBP Adam Glapiński.

Na doniesienia o inflacji zareagował Donald Tusk. Lider PO zrobił to w swoim niepowtarzalnym, ironicznym stylu. Na Twitterze napisał post o „rządowym programie 3D”. Jak rozszyfrować ten skrót?

– Rządowy program 3D: drożyzna, daniny, dług – przyspiesza. W lipcu najwyższa od 20 lat, pięcioprocentowa inflacja – napisał Tusk na Twitterze.

Optymistą pozostaje za to Mateusz Morawiecki.

Dziś pomimo tego przyrostu inflacji, który nas niepokoi, jednak ludzie – na szczęście – mogą nabyć więcej artykułów i to jest podstawowa zależność, którą trzeba tutaj mieć na uwadze powiedział premier podczas konferencji prasowej. A więc inflacja problemem nie jest, a na drożyznę PiS ma doskonałe rozwiązanie – dobić Polaków podwyżkami Polskiego Ładu.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie