Po godzinach

Tak będzie wyglądać kampania i głosowanie 28 czerwca. Wyjaśniamy krok po kroku

Wybory odbędą się 28 czerwca. Niemal pewne jest, że konieczna będzie druga tura. Będzie miała miejsce 12 lipca. Nowi kandydaci mają czas na zebranie podpisów do 10 czerwca. Jak w praktyce wszystko będzie wyglądało?

Wybory: krok po kroku

Podsumujmy jak wygląda cała procedura:

  • na utworzenie nowego komitetu wyborczego czas jest do 5 czerwca,
  • do 10 czerwca kandydat na prezydenta musi zebrać minimum 100 tys. podpisów,
  • obwodowe komisje muszą być powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.
  • 16 czerwca mija termin na zgłaszanie komisarzowi, za pośrednictwem urzędu gminy, zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju,
  • do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez PKW ‒ na wniosek ministra zdrowia ‒ uchwały, w której zarządza się wyłącznie głosowanie korespondencyjne na terenie gminy lub jej części, jeśli na tym obszarze nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej,
  • I tura wyborów odbędzie się 28 czerwca,
  • II tura – 12 lipca.

Głosowanie korespondencyjne

Wiemy już, jak zagłosować w sposób korespondencyjny. Szczegóły zawarte są w projekcie rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym. Urzędy gmin będą musiały dostarczyć operatorowi pocztowemu pakiety wyborcze najpóźniej 10. dnia przed dniem wyborów. W przypadku wyborców objętych kwarantanną do 5. dnia. Jeśli samorządowcy nie spełnią obowiązku, sami będą musieli dowieźć pakiety wyborcom.

Pakiety ma dostarczać dwóch pracowników Poczty Polskiej. Mają wrzucając je do skrzynki pocztowej. Potem za pakiet odpowiada już  użytkownik skrzynki. Jeśli ta nie będzie dostępna, pocztowcy zawiadomią o możliwości odbioru pakietu we właściwej placówce pocztowej (UWAGA! Będzie czekał tylko jeden dzień od dnia pozostawienia zawiadomienia). Wypełnioną kartę wyborczą można wrzucić do skrzynki Poczty Polskiej na terenie własnej gminy albo osobiście dostarczyć do urzędu gminy.

Listonosze, gdy będą przynosić pakiety pod drzwi osób, które odbywają kwarantannę, mają położyć je pod drzwiami, zapukać, a potem odczekać do 3 minut w bezpiecznej odległości, by sprawdzić, czy wyborca odbierze przesyłkę i odnotować ten fakt w książce doręczeń. Jeśli obywatel weźmie pakiet, ma potem możliwość zagłosowania od razu i wrzucenia głosu do tzw. mobilnej skrzynki nadawczej. Pocztowcy mają informować o takiej możliwości i jeśli wyborca chce zagłosować w ten sposób, powinni poczekać 10 minut, by miał szansę to zrobić.

Źródło: dziennik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie