Polityka i Społeczeństwo

Tajemnice Turowa. To układy korupcyjne i niewyjaśniona katastrofa mogą mieć wpływ na fiasko rozmów z Czechami

Dziennikarze “Superwizjera” TVN opisali korupcyjny układ wokół kopalni Turów oraz katastrofę, która może mieć wpływ na polsko-czeski spór o kopalnię.

Wokół kopalni Turów trwa polsko-czeski spór. Premier Mateusz Morawiecki obiecywał szybkie załatwienie skargi, jaką wniósł przed TSUE nasz południowy sąsiad. W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Warszawa nic sobie z tego nie robi, a rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracowała.

We wrześniu TSUE postanowił, że strona polska ma płacić pół miliona euro dziennie kary za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Układ wokół Bogatyni

Dziennikarze “Superwizjera” TVN przeprowadzili śledztwo, którego efektem jest wyciągnięcie na światło dzienne towarzyskiego układu w bogatyńskim samorządzie. Jak mówi jeden z radnych, większość przetargów w Bogatyni było ustawionych, a procederem miał kierować burmistrz Andrzej G., były członek Prawa i Sprawiedliwości.

Mieliśmy dwie godziny między złożeniem oferty a otwarciem. W międzyczasie dokonywano nielegalnego zapoznania się z treścią ofert konkurencyjnych – zdradza radny. Wyjaśnia, że wykorzystywano “żelazko albo przecinało się żyletką”, a później ten który miał wygrać obniżał cenę lub ją zostawiał. Jak mówi, tak załatwiano 90 proc. przetargów, co pozwoliło grupie wyłudzić 5 procent ceny netto od kwot miejskich przetargów.

W lutym 2019 roku zatrzymano wieloletniego burmistrza Bogatyni i jego współpracowników – czterech lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. U zatrzymanych zabezpieczono prawie 2 miliony złotych w różnych walutach, samochody oraz biżuterię – pisze TVN24.pl

Katastrofa w kopalni


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie